Základní pravidla spánkové hygieny

Kvalitní spánek je základem kvalitního života. Jednoduchá rovnice, která funguje už od nepaměti. Abyste však skutečně spali dnes a denně nejen dostatečně, ale také dobře a váš spánek byl opravdu kvalitní, je zapotřebí investovat do kvalitní matrace (kterou může být třeba latexová matrace) a také osvojit si základy spánkové hygieny. Protože vliv spánku na zdraví, ten je obrovský.

Vliv spánku na zdraví není zanedbatelný

Co se vlastně během spánku děje? Není pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o jedné z veledůležitých činností během dne. Dochází během něj k celkovému útlumu činností centrální nervové soustavy, také se zpomalí a uvolní celé tělo. Dochází k regeneraci, nabrání potřebných sil.

Jestli jsme spali dobře, to lze určit jednoznačně. Ukazateli je naše psychické a fyzické zdraví. Jestliže nejsme ve stresu, nemáme pocit, že by se stárnutí zrychlilo, jsme dostatečně produktivní a nepohání nás podrážděnost, smutek nebo deprese, je vše v naprostém pořádku. Pokud však některé ze zmiňovaných známek vám nejsou cizí, základní pravidla spánkové hygieny byste měli znát.

Co dělat během dne?

Základy spánkové hygieny bychom mohli rozdělit na denní a noční režim. Co je klíčové dělat během dne, aby náš spánek byl opravdu dostatečně kvalitní? Odborníci doporučují dělat takové činnosti, které nás unaví. Mají to být aktivity, nikoliv nuda, která nás, paradoxně, dokáže unavit víc než sport či cokoliv jiného. Stejně tak je dobré vyhýbat se spánku během dne. Pokud k němu dojde, neměl by být delší než třicet minut.

Vyplatí se také omezit během dne konzumaci tučných a sladkých jídel, alkohol a měli bychom se vyvarovat i kouření tabáku.

Co dělat večer?

Poté se dostanete k večernímu režimu, který by se měl nést ve znamení klidu. Klidně přistupujte i k jídlu a zbytečně své tělo nezatěžujte tím, po čem by člověku bylo jenom těžko. Poslední jídlo dne si dopřejte tři hodiny před ulehnutím, rozhodně ale nehladovějte.

Dobré je si po večeři dát krátkou procházku, ovšem nic náročného. Poslední fyzickou aktivitu bychom měli absolvovat tři až čtyři hodiny před spaním (na mysli máme sport).