Lidský organismus je z 60 až 80 % tvořen vodou. Platí úměra, že čím nižší věk, tím je toto procento vyšší. A právě proto je pitný režim u dětí tak důležitý už od kojeneckého věku. Zatímco v prvních týdnech si vystačí s mateřským či kojeneckým mlékem, zhruba od šestého měsíce jim můžeme začít podávat čistou vodu.
Mohou děti pít alkalickou vodu?
Pro malé děti je kromě obyčejné vody bezpečná i alkalická minerální voda, případně alkalická ionizovaná voda s mírně zásaditějším pH. Na její pití by si ale měly zvykat postupně, jinak může způsobovat nevolnost či zvracení. Také by se neměla kombinovat s léky a pít půl hodiny před jídlem či po jídle. Má pro ně ale mnoho výhod, především je dokáže více hydratovat a posiluje jejich imunitní systém. Lze ji použít i na vaření příkrmů.
Balená, nebo kohoutková?
Kromě alkalické vody je pro děti vhodná balená kojenecká voda. Na rozdíl od klasické kohoutkové vody, byť převařené, splňuje přísné limity na množství nebezpečných dusičnanů. Ty přeměňují hemoglobin roznášející kyslík po těle na methemoglobin, který už této funkce schopný není. Zatímco zdravý dospělý jedinec si s nimi hravě poradí, pro malé děti je to velký problém, který může skončit i poškozením mozku. Největší riziko hrozí u miminek do 3 měsíců života, zhruba od půl roku se pak jejich tělo s dusičnany dokáže vyrovnat.
Jakákoliv kojenecká voda musí splňovat přísné požadavky na kvalitu. Především musí být z kvalitního podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání, nesmí být nijak chemicky ošetřena (povolená je pouze úprava UV zářením) a datum spotřeby nesmí být delší než 6 měsíců od data balení.
Při nákupu jakékoliv vody pro kojence věnujte pozornost etiketě a datumu spotřeby. Čím více času uplynulo od balení, tím nižší bude její kvalita. Voda by měla být (i v obchodech) skladována v temnu a chladu bez přístupu slunečního záření. Po otevření ji spotřebujte do 48 hodin.