Dle DRFG pandemie potvrdila, že připojení k internetu je naprostou nezbytností pro život

Loňský rok zdůraznil naprostou nezbytnost technologií a potřebu být neustále připojený k internetu. Pandemie covid-19 zahájila novou éru napříč společností. Přesto byl rok 2020 z pohledu dodaných služeb v rámci Suntel Group rekordní. Společnost výrazně investovala do telekomunikační infrastruktury. Například na Slovensku se začátkem roku 2021 dokončila unikátní 600 kilometrů dlouhá páteřní optická síť FibreNet s kapacitou více než 86 tisíc kilometrů optických vláken.

Vzrůstající význam telekomunikací

Platí, že telekomunikace budou i nadále hrát stále důležitější roli v našich životech a celé globální ekonomice. V uplynulém roce svět čelil globální pandemii, hospodářské krizi, politickým a sociálním nepokojům a prohlubující se klimatické krizi. Zcela jednoznačně sílila potřeba lidí mít vysokorychlostní internetové připojení. Všichni najednou potřebovali stabilní internet pro práci z domu, online výuku či nakupování a tato potřeba se v čase ještě zintenzivnila. A aby dobře fungoval, potřebuje být připojený ke kvalitní a všudypřítomné telekomunikační infrastruktuře.

Odlišnosti ve vývoji telekomunikací

Po diskuzi Suntel Group shledala rozdíl ve vývoji telekomunikací, neboť má svůj vlastní technologický cyklus a ten je v každé zemi trošku jiný, podle toho, v jaké etapě se právě daná země nebo oblast nachází. V západní Evropě byla řada 5G projektů již nastartována před počátkem pandemie, takže spoustu práce měla Suntel Group právě tam. Naopak v Česku a na Slovensku se řada nových modernizačních projektů postupně rozjíždí až v letošním, resp. v příštím roce.

Loňský rok byl pro Suntel Group transformační

„Rok 2020 byl pro nás z pohledu objemu dodaných služeb rekordní (pozn. 1,7 mld. Kč), nicméně jsme díky investicím do optiky a 5G očekávali ještě větší nárůst a poptávku. Díky pandemii nám vznikly značné komplikace v logistice po celé Evropě. S postupujícím očkováním v Evropě se nyní navracíme do „normálu“ a jsme optimističtější,“ říká Roman Řezníček z investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, zaměřené mimo jiné také na investice do fondů.

Minulý rok byl pro skupinu Suntel Group taktéž transformačním rokem. Velkým tématem, které s oblastí telekomunikací souvisí a aktivně se řeší v celé Evropě, je masivní přechod k elektromobilitě. Suntel Group rozběhla několik nových příležitostí a projektů v oblasti e-mobility a zelené energie, kde vidí značný potenciál.

Unikátní investice do infrastruktury na Slovensku

„Na začátku roku 2021 jsme dokončili výstavbu páteřní optické sítě FibreNet přes celé území Slovenska v délce 600 kilometrů. Do této investice jsme naskočili v roce 2019 a za rok a půl se nám podařilo síť dokončit,“ kvituje Roman Řezníček, místopředseda představenstva DRFG.

Jedná se o unikátní projekt v rámci Slovenska, nic většího se v této oblasti v posledních letech na Slovensku nepostavilo. Suntel Group pracuje na několika infrastrukturních projektech ve střední a jižní Evropě, do kterých by rádi vstoupili.

Výzvy v oblasti telekomunikací

Velkým trendem posledních tří let je oddělování telekomunikační infrastruktury, kdy klasičtí operátoři prodávají nebo vyčleňují tuto infrastrukturu do samostatných společností. Zákazníky tedy postupně přestávají být nadnárodní operátoři, ale naopak nadnárodní infrastrukturní hráči. Vznikají neutrální tzv. TowerCo společnosti, které již nemají problém pronajímat a poskytovat tuto infrastrukturu komukoliv bez rozdílu. Je to určitá revoluce v telekomunikacích a blízká budoucnost ukáže, jak velký potenciál tato změna skutečně nabídne. Nové technologie přichází na trh mnohem častěji, takže dynamika tohoto oboru je opravdu značná a neustále nutí k investicím do modernizace samotné infrastruktury.

Autor: Michal Pecka