Sushi slovníček pro znalé i neználky. Co znamenají nejčastější pojmy?

Ať už sushi bary nebo sushi restaurace navštěvujete pravidelně nebo jednou za čas může se ván stát, že číšníkům nebudete zrovna rozumět. Budou totiž používat ustálená slovní spojení, která jsou pro svět sushi naprosto běžná. Jenže vy jakožto člověk, který bere sushi jenom jako pokrm, nemusíte veškeré pojmy znát. Proto si pojďme vysvětlit nejznámější přísady, druhy sushi nebo jiná slova, která by vás možná mohla při návštěvě sushi restaurace v Ostravě překvapit.

Co je to gari?

Co je to sushi, to asi nemusíme dlouho představovat. Pro sushi jste si do restaurace nebo baru přece jenom přišli, že ano. Proto si pojďme zmínit pojmy, které pro vás mohou být něčím zcela neznámým.

Kupříkladu víte, co je to gari? Mluvíme o japonském nakládaném zázvoru, který jako takový jistě znáte. Jí se mezi jednotlivými chody, a to proto, aby neutralizoval chuťové buňky a vy tak mohli sníst další sousto bez toho, aniž byste jeho chuť pozměnili nebo pokřivili chutí předešlého druhu sushi.

Co je to matcha?

S matchou se dnes setkáte velmi běžně, ale někteří jsou tímto asi ještě nepolíbení. Jedná se o superpotravinu, o zelený čaj v prášku, který se používá pro přípravu šlehaného čaje v tradiční misce. Může se stát, že ho v některém sushi baru nebo restauraci použijí i při vaření.

Jak již bylo zmíněno, dnes mluvíme o superpotravině, protože se pyšní řadou skvělých zdravotních benefitů.

Co je to uramaki?

Klasické druhy sushi znáte a jejich definiace ovládáte, ale to, co je vám záhadou, je uramaki sushi? V tom případě se nabízí otázka, co to tedy je? Jedná se o obrácené sushi, které pochází z Kalifornie, nikoli z Japonska jako ostatní druhy. Řasa tedy neobaluje sushi jako takové, ale ukrývá se uvnitř.

Co je to surimi?

Kromě sushi se podávají v sushi restauracích a sushi barech i surimi. Jenže když to není sushi, co to tedy je? Mluvíme o krabích tyčinkách, které jsou známé svým krabím aroma. To je ostatně to jediné, co obsahují.