Středoevropské měny rostly. Jaký bude další vývoj?

Měny nejen naší země, ale také dalších zemí Visegrádské čtyřky zaznamenaly během uplynulých měsíců růst. Jaký se očekává vývoj?

Maďarský forint dále poroste

Podle analytiků se růst maďarského forintu, který tato středoevropská měna zaznamenala, bude zvyšovat i nadále. Nejlepší je vždy podívat se na internet – kalkulačka měn vždy pomůže zjistit aktuální informace, které jsou platné k danému dni. Ohledně forintu se ale dá očekávat, že tato měna bude i v prvním kvartálu současného roku růst. Poměr eura vůči forintu tak mírně podraží dovolenou pro členy zemí evropské měnové zóny při cestách do Maďarska. Kurz forint se nyní vyplatí sledovat.

Jak na tom bude koruna?

Po zásahu České národní banky v červnu loňského roku začala koruna pomalu růst. Tento vývoj byl patrný i nadále, kdy hodnota koruny vůči euru stále stoupala. Nakonec se naše národní měna vyšplhala až na své téměř desetileté maximum. Koruna byla nejsilnější od září 2012. I v prvním čtvrtletí roku 2022 se podle ekonomů bude koruna držet na stále výhodných pozicích, na rozdíl od forintu se už ale její růst neočekává. Pokud tedy nyní Češi zamíří na dovolenou do zemí, kde se platí eurem, bude jejich pobyt o něco levnější. Naopak zahraniční hosté budou mít dovolenou v Česku o něco dražší.

Zlotý poroste nejvíce?

Podle ekonomických odhadů se tedy dá očekávat, že koruna si svou pozici udrží a forint bude dále posilovat. Podle analytiků agentury Reuters se ale dá očekávat, že nejlepší výhled ze tří zmíněných měn bude mít polský zlotý. Ten by během následujících měsíců současného roku měl růst nejvíce. Podle prognózy se pak dostane až na cenu 4,50 za euro.

Středoevropské měny během loňského roku posílily. Dá se očekávat, že si tento trend udrží, některé dokonce ještě zlepší svou pozici. Podle analytiků si nejlépe během roku povede polský zlotý.