Rozhodněte o své budoucnosti správně: Jak vybrat dobrou školu?

Rozhodovat v 15 o své profesní budoucnosti je velice obtížné. V tomto článku vám ale ukážeme, jak vybrat správnou školu a neudělat chybu.

Přijímačky na nečisto jsou skvělým nástrojem, jak se připravit na jednu z nejtěžších zkoušek vašeho života. Než ale vůbec začnete pilovat svoje schopnosti, měli byste k tomu mít jasný důvod. Tedy vybranou školu a obor, kam se chcete přihlásit. V následujících řádcích vám přinášíme několik rad, jak si zvolit správný obor a dobrou školu, která vám bude sedět.

Jak zvolit obor?

Volba oboru je jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě. Přece jen je velice obtížné zjistit, co vás vlastně bude celý zbytek života bavit a živit. Talentovaní jedinci mají jasnou výhodu. Ti už totiž určitě vědí, kam jejich kroky povedou. Co ale ti další?

Dáme vám takovou radu. Pokud se nemůžete rozhodnout, nechoďte na nějakou školu jen proto, že je lehké se tam dostat. Snadno zvládnuté přijímačky z českého jazyka a matiky a maturita zadarmo totiž není něco, co by vám otevřelo dveře u všech zaměstnavatelů. Právě naopak. Raději si důkladně promyslete, co vás vlastně baví. Pokud nemůžete na nic přijít, zkuste se podívat na známky ve škole. V čem nejvíce excelujete? Je to matematika, tělocvik? Poraďte se i se strýčkem Googlem, pokud to bude potřeba. V žádném případě ale nezahoďte svoji budoucnost jen kvůli tomu, že ta škola je přece kousek od vašeho domu.

Jak vybrat školu?

Výběr školy je možná ještě obtížnější než výběr samotného oboru. Nejenže potenciálních škol, které by o vás měly zájem, je velké množství. Těžké je i vybrat takovou, kde to všechno prostě klapne. Spolužáci, učitelé, prostředí… To z pouhé návštěvy nebo referencí od bývalých nebo stávajících studentů nezjistíte.

Dobré je udělat si vlastní průzkum. Zjistit si něco o učitelích na dané škole. Pomůže vám k tomu například LinkedIn, který má v dnešní době snad většina učitelů. Dobré je také podívat se na prospěch žáků a úspěšnost u maturitních zkoušek. Tyto informace byste neměli mít problém dohledat, protože je školy většinou zveřejňují.