Co je největší hrozbou pro IT bezpečnost vaší firmy?

Kvalitní zabezpečení IT infrastruktury je naprosto nezbytné pro kvalitní fungování každé firmy. Jaké jsou ale největší hrozby?

Bezpečnost vaší firmy je v poslední době čím dál více v rukou dodavatelů třetích stran. Kvalitní IT řešení a jeho dobrá údržba přitom může tento problém vyřešit jednou provždy.

Co ukázal průzkum

42 zemí, jeden velký průzkum. Ten byl proveden před několika lety a ukazuje, co si světové firmy vlastně myslí o IT bezpečnosti. Zjištění jsou přitom velice zajímavá. Nikdo se asi nebude divit tomu, když řekneme, že dostatečně vysoký rozpočet na IT bezpečnost je v dnešní době naprosto nezbytný. A kolik procent vedoucích manažerů a IT pracovníků se s tím tvrzením ztotožňuje?

Více než polovina se jasně shoduje na tom, že IT bezpečnost je velice důležitá. Dokonce natolik, že by se v následujících letech měl v jejich firmách právě na tuto položku navýšit rozpočet. O kolik? V tom už se ale respondenti rozcházejí. Někteří očekávají pouze mírný nárůst nákladů, jiní zase tvrdí, že bez drastického navýšení rozpočtu to rozhodně nepůjde.

Největší problémy

Dobrou volbou by přitom mohlo být IT řešení na míru. Z dotazníku ale vyplývá, že vrcholové vedení a zástupci vlastníků často nemají dostatečné informace. To znamená, že nemohou kompetentně rozhodovat o navyšovaní nebo snižování rozpočtu na IT bezpečnost. Přitom se jedná o podstatný problém, který by mohl především během růstu firmy způsobit spoustu potíží.

IT řešení pro firmy na míru přitom nenahrávají ani názory vedoucích pracovníků. Ti si totiž často myslí, že největší bezpečnostní dírou jsou právě třetí strany. Tedy dodavatelé cloudových služeb nebo jiných řešení. Podle odborníků je přitom největší problém úplně někde jinde. Odborníci se shodují, že největší hrouzbou jsou především nezabezpečené webové aplikace a nezodpovědní interní uživatelé. Dodavatel služeb třetí strany sice může být nebezpečný, pokud si ale najdete spolehlivého poskytovatele, nemusíte mít o bezpečnost vašich dat starost.