Na co se zaměřit při výběru pergoly?

Pergoly patří mezi oblíbený zahradní prvek a jejich historie sahá hluboko do minulosti. Nejprve však pergoly nesloužily lidem, ale pouze jako opora pro rostliny. O něco později si však lidé začali užívat jejich příjemného stínu a pergoly se tak staly běžnou součástí zahrad. Uvažujete také nad pořízením pergoly na svou zahradu? V tom případě byste při výběru vhodné pergoly měli zaměřit pozornost na 3 základní aspekty.

Jaký materiál pergoly zvolit?

Před pořízením pergoly je třeba věnovat důležitou pozornost volbě materiálu. Mezi nejčastěji využívané materiály pro výrobu pergol patří zejména dřevo a hliník. Při porovnání mají oba tyto materiály své výhody a nevýhody, proto nemusí být rozhodnutí úplně jednoduché. Výhodou dřevěných pergol je zejména jejich nižší cena a přírodní vzhled. Nevýhodou dřevěných pergol je nutnost pravidelné údržby a kratší životnost.

Mezi výhody hliníkových pergol patří především jejich dlouhá životnost, bezúdržbovost a vysoká odolnost vůči nepřízni počasí (déšť, sucho, vítr apod.). Kromě toho hliníkové pergoly také vynikají na zahradách moderním vzhledem. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

Náš tip: Žádná zahrada – ať již ta s pergolou, či bez nebude vypadat hezky, pokud nebudete správně pěstovat o trávník. Zahradní techniku, sekačky, zahradní traktory a motorové pily seženete za dobrou cenu na www.zahradatech.cz.

Typ zastřešení

Při výběru pergoly je důležitá také správná volba zastřešení. Zastřešení teras lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na pevné a posuvné. Je zcela zřejmé, že pevná střecha je nastálo, kdežto posuvné zastřešení umožňuje zatahování střechy pouhým stisknutím tlačítka, což přináší řadu výhod. Posuvné zastřešení nezastiňuje interiér, lze si dopřát paprsky slunečního záření kdykoliv se nám zachce a umožňuje se dívat na hvězdy přímo z terasy. Cena zastřešení se pak odvíjí především od velikosti pergoly a zvoleného materiálu.

Stínění pergoly

Nakonec byste se měli věnovat volbě vhodného bočního stínění pergoly. Stínící technika se postará nejen o zastínění prostoru pod pergolou, ale také poskytne soukromí a ochranu před větrem. Mezi nejčastěji využívané boční stínění se řadí především screenové rolety, markýzy či žaluzie. Nakonec nezapomeňte zauvažovat nad nákupem doplňků, jako je osvětlení, infrazářiče apod. Posuvné pergoly můžete navíc napojit na chytrou domácnost a usnadnit si tak jejich ovládání.