3 důvody, proč se naučit rychleji číst

Rychločtení má celou řadu výhod. V tomto článku vám přinášíme hned trojici důvodů, proč byste se i vy měli naučit číst rychleji.

Pokud budete umět rychleji číst, otevře vám to spoustu nových možností. Představte si například, že konečně zdoláte tu kupu knih, kterou dlouho odkládáte. Anebo že do hlavy nalijete spoustu nových vědomostí. To ale nejsou jediné důvody. V následujících řádcích vám proto představíme tři další.

Budete soustředěnější

Říká se, že pomalé čtení zvyšuje soustředění. Jenže opak je pravdou. Zatímco u pomalého čtení je větší pravděpodobnost, že se myšlenkami budete toulat někde úplně jinde, u rychlého čtení se vám něco takového nestane. K pochopení textu je potřeba naprostého soustředění, jinak váš aktuální úkol nesplníte. Díky tomu si postupem času vybudujete i schopnost lépe se soustředit, čehož určitě využijete i v běžném životě.

Naučíte se mnohem víc

Lidská paměť je mnohem účinnější, než si mnozí myslí. Zvládne zpracovávat velké množství informací najednou, čehož se dá využít i během čtení. Jestliže chcete přelít co největší množství informací z knihy do vašeho mozku, pak bude právě rychločtení tou nejlepší investicí ve vašem životě. Jenže nejprve se musíte naučit, jak to správně dělat. Snažit se přečíst text nejrychleji, jak to jen jde, totiž není ta nejlepší cesta. Podívejte se proto do databáze knih na ČBDB.cz, vyberte si nejčtenější knihy, případně jiný zajímavý titul, a zkuste číst text jako bloky slov, nikoliv jednotlivě. Následně nad nimi přemýšlejte a hledejte jejich význam. Ze začátku to bude obtížné, postupně si ale zvyknete.

Budete umět něco, co nezvládne většina

Průměrná rychlost čtení se pohybuje kolem 200-400 slov za minutu. Pokud se dokážete přes toto číslo přehoupnout, budete lepší než většina. A od té chvíle můžete svoje schopnosti posouvat ještě dál. Třeba až na 3,5 tisíce slov za minutu, což ti nejlepší rychločtenáři hravě zvládnou. Dokážete se jim přiblížit?