Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku si zasloužil renovaci lustrů: jak se při tom postupovalo?

V poměrně nedávné době proběhla renovace křišťálových lustrů v Kostele nejsvětější trojice ve Fulneku. Přečtěte si, v jakém stavu se lustry nacházely a jak přesně jejich renovace probíhala.

Lustry tvoří v kostele výrazný prvek

Výstavba Kostela nejsvětější trojice ve Fulneku započala již v roce 1750. Je vyzdoben v barokním stylu a na jeho stěnách se nacházejí jedinečné malby, které mají bohatou symboliku. Výrazný prvek zde tvoří také křišťálové lustry, kterých se již zmíněná renovace týkala. 

V jakém stavu jednotlivé lustry byly?

Renovace se týkala dvou lustrů – malého a většího

Renovace malého lustru

Malý lustr byl poměrně znečištěný a chybělo na něm hned několik křišťálových ověsů. Lustr byl doplněn skleněnými miskami, které v minulosti sloužily na odkapávání vosku. Dvě z těchto misek ovšem byly rozlomené a neodborně opravené neznámým lepidlem. V horní mosazné misce dále byla velká díra.

Při opravě lustru se nejprve musely demontovat původní svíčkové objímky. Postupně se odstrojily jednotlivé křišťálové řetězy, ověsy a další prvky. Z kostry lustru se odstranila stará elektroinstalace, poté se držák očistil od koroze. Zároveň došlo k opravě již zmíněné mosazné misky, k čemuž se použil speciální brusný tmel. A poté se opravily i skleněné podmisky.

Renovace většího lustru

Velký lustr byl ve značně lepší kondici než malé svítidlo. Chybělo na něm především několik skleněných ověsů.

Lustr bylo nutné nejprve kompletně rozebrat. Poté se odmastil a zalakoval silnou vrstvou tvrzeného laku. Jednotlivé skleněné a křišťálové části bylo nutné důkladně vyčistit a vyleštit. Poté mohla na řadu přijít kompletace lustru a zavedení nové elektroinstalace. 

Oba lustry jsou tak nyní v mnohem lepší kondici a v kostele mohou nadále tvořit výrazný ozdobný prvek. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.