Kam se soukromou sbírkou?

Snem každého sběratele je žít doma se svou vášní a mít dostatek prostoru na bezpečné uložení sbíraných předmětů. Sběratelství je fenomén oslovující všechny generace a zdaleka se nemusí jednat jen o filatelii nebo numismatiku.

Muzeum na zahradě

Pokud chcete sbírané předměty vystavit na odiv, základním vybavením pro vás bude vitrína pro sběratele. Pokud vlastníte rodinný dům, dobrou volbou může být venkovní vitrína, ze které si vyrobíte své vlastní malé muzeum. Kolemjdoucí pak budou moci obdivovat modely letadel s detailními popisy, pohlednice z celého světa nebo třeba ručně vyřezávané loutky. Vitrína by měla být ale dobře zabezpečená.

Soukromá výstava

V malém bytě, kde se snažíte uhájit každý centimetr, může být vystavování složitější. Možná budete moci využít zasklenou lodžii nebo prosklenou nábytkovou sestavu, kam umístíte nejhodnotnější kousky. Využít můžete s trochou úprav i zrenovovanou knihovnu nebo šatnu.

U některých předmětů je důležité i správné uložení, například pokud sbíráte archivní vína, budete muset pořídit stojany, ve kterých budou lahve umístěné naležato. Některé vinotéky nabízí možnost pronájmu uzamykatelných soukromých boxů, kde budou mít vína ideální podmínky, a přitom vám doma nebudou zabírat místo.

Aby sbírka byla vidět

Ať už zvolíte pro své cennosti vitríny, skříně nebo regály, je dobré vyřešit osvětlení. Do domácích podmínek se skvěle hodí LED pásky, které zároveň efektně vypadají a je možné s nimi například orámovat prosklení. Dobře budou vypadat i bodová světla.

Svou soukromou sbírku byste měli dobře chránit. Základem je podrobná fotodokumentace s popisem uzamknutá v sejfu a vhodné pojištění. Starožitnosti, šperky a věci sběratelské hodnoty jsou automaticky pojištěné v pojistce domácnosti do výše sjednaného limitu. Ostatní sbírky je možné připojistit, s vyčíslením hodnoty vám může pomoci znalec oboru, pokud si nebudete jistí.