Odvoz suti svépomocí? Jen stěží

Zbourání domu nebo původní stavby je na první pohled jednoduchý a vcelku zábavný proces, ale stojí za ním spousta těžké práce. Odvoz suti patří k té nejnáročnější části. Nebuďte bláhoví a nespoléhejte se na vlastní síly. Je to nereálné.

Představy a realita

Bourací práce jsou jedna věc, ale odvoz suti ta druhá. Během demolice se nadělá hodně nepořádku a škod a vše je třeba za sebou uklidit. Většinou se o to stará firma, která dům bourá. Jde tak o komplexní službu, za kterou zaplatíte a nemusíte se s ničím zatěžovat. Odvoz a likvidace stavební suti totiž podléhá podobným nařízením jako nakládání s odpady, a tak se musí vše svézt na jedno místo, rozebrat, roztřídit, zrecyklovat a odstranit tak, jak ukládá zákon.

Zdaleka totiž nejde jen o cihly a obklady, ale i různé konstrukční prvky, elektrické, vodovodní nebo plynové rozvody, střešní krytinu, dehtové produkty, izolační materiály nebo kamenino a vytěžená hlušina a zemina. Těžko byste v pár lidech s takovým množstvím rozličného materiálu bojovali. Nejde jen o stovky tun odpadu, ale i složitosti s jejich tříděním. Profesionální firmy ví přesně, jak postupovat, mají aktivní smlouvy s různými dvory a mohou vám zajistit nižší cenu.

Jakmile si u vybraný firmy objednáte demolici domu, pravděpodobně si kupujete celý balíček služeb jako je zhodnocení statika, profesionální dohled, pronájem těžké techniky, a právě i odvoz suti a jednání s úřady.

Ne/vítaná pomoc

Chcete-li přece jen přiložit ruku k dílu, můžete si pronajmout vlastní kontejner určený na odvoz suti a zeminy. Tuto službu nabízí většina firma zaměřujících se na bourací práce. Cena za omezený čas je ale poměrně vysoká a pohybuje se ve vyšších řádech tisíců. Ani objem demoliční firmu nespasí. Patnáct metrů krychlových sice pomůže, ale je to jen kapka v moři. Záleží na vás, a i na firmě, jestli si chce za celým projektem stát sama nebo bude ráda za každou pomoc.