Jaké jsou výnosy podílových fondů a vyplatí se do nich investovat?

Investice do podílových fondů je poměrně bezpečná a relativně jednoduchá. Vyplatí se ale vůbec investovat tímto způsobem? Odpovídáme v článku.

Chcete zhodnotit vaše tvrdě vydřené peníze nebo úspory? Pak jste určitě narazili na pojem podílový investiční fond. V následujících řádcích vám řekneme, o co se vlastně jedná a kolik vlastně tímto způsobem můžete vydělat.

Vyplatí se výnosy?

Co to tedy je ten investiční fond? Jedná se v podstatě o typ společnosti, která sdružuje aktiva, do kterých můžete investovat. Do investičního fondu můžete vstoupit i s malým kapitálem. Mějte ale na paměti, že výnosy budou v tomto případě o něco nižší než u fondů kvalifikovaných investorů.

Jak už samotný název napovídá, fond kvalifikovaných investorů je určen především pro zkušenější a movitější investory. Nejnižší možná hranice pro investici zpravidla bývá jeden milion korun, většinou se ale vyplatí vložit do fondu více peněz. A to především díky zajímavějším výnosům. Ty se mnohdy mohou pohybovat i nad 10 %. Záleží ovšem na samotném podílovém fondu. Pokud správci investičního fondu umí dobře zhodnocovat peníze, dočkáte se i vy zajímavého výnosu na konci každého roku.

Jaké jsou poplatky?

Počítejte ale s tím, výnosy jsou zkráceny o poplatky. A těch je u podílových fondů poměrně dost. V prvé řadě musíte platit za samotnou správu portfolia, zaplatíte také vstupní poplatek, který zpravidla činí 5 % vašeho vkladu. Náklady na správu fondu se pak pohybují kolem dvou procent ročně. U dluhopisových fondů jsou pak číla o něco nižší, ale stále nejsou zanedbatelná. Jde totiž o 2,5 % poplatek za vstup do fondu a správcovský poplatek ve výši 1,5 %.

Jestliže tedy máte dostatek peněz, možná se více vyplatí založení investiční společnosti. Vlastní investiční společnost je sice poměrně náročná nejen po finanční stránce, ale pokud se vám podaří dosáhnout zajímavých výnosů, můžete svoje jmění výrazně rozšířit. A to během relativně krátkého časového období a za pomoci dalších investorů.