Hliníkový incident v Číně. Co se dělo?

Opět se vyskytnul další hliníkový incident. Tentokrát jej hlásí z jižní čínské provincie Guangdong. Povede tento případ opět ke krizi důvěry na čínském trhu s kovy?

100 miliard dolarů

V roce 2021 se Číně povedlo vyprodukovat hliník za hodnotu přesahující 100 miliard dolarů. Jedná se o největší produkci v rámci planety. Opět se ale vyskytují případy, které by mohly mít vliv na důvěru na čínském trhu s touto komoditou. Již dřívější incident, ke kterému došlo před osmi lety, tento účinek měl. Jeho účinek na kurz dolaru nebo kurz euro byl ale samozřejmě nulový.

Fiktivní množství hliníku

Nyní byl hliníkový incident hlášen z jižní provincie Guangdong. Hned několik obchodníků zde proklamuje, že se stali obětí podvodu. Poskytli totiž úvěr proti množství hliníku, které bylo ale fiktivní. Celkově se jednalo o úvěr převyšující 500 milionů jüanů. Úvěr byl zajištěn zásobami hliníku, které byly uloženy ve skladišti v městě s názvem Foshan. Tyto zásoby ale v reálu měly mnohem nižší hodnotu, než byla stanovená částka. Podobnost s případem, který se před osmi lety udál v přístavu Qingdao, je více než nápadná.

Velkoobjemový obchod

Pokud obchodujeme s komoditami, většinou se jedná o obchod s relativně nízkou marží. Je přitom jedno, zda se jedná o pšenici, o ropu, nebo o již zmíněný hliník. Aby obchodník optimalizoval cash flow, často zastavuje aktiva oproti úvěru. Aby majitel získal přístup k půjčce od více než jediného věřitele, tvoří více opčních listů na jednu zásobu kovu. Takto vzniká falešné ručení. Vždy se následně objeví nesoulad mezi skutečným a deklarovaným množstvím komodity.

Podobného skandálu se dočkaly také australské a francouzské banky. Ty v roce 2017 postihly úvěrové ztráty ve výši více než 300 milionů dolarů. V té době se jednalo o falešné dokumenty na nikl, který byl uložen v asijských skladech, které vlastnil Access World.