Zajímavosti o Gruzii, které jste možná nevěděli

Už víte, kam se vydáte letos na dovolenou? Co byste řekli tomu navštívit Gruzii a další země v okolí? Podívejte se na zajímavosti o tomto státu. Jaký význam má tato země pro Evropu?

Sakartvelo

Gruzie se oficiální název, který používáme my. Obyvatelé ji ale nazývají Sakartvelo. Jedná se o vyjádření dvou historických území, ze kterých se země skládá. Ve středověku se vlivem anglického názvu Georgia vytvořil název Gruzie. Cestovní kancelář vás do této země ráda zaveze.

První Evropan je z Gruzie

Archeologické naleziště v Dmanisi se postaralo o senzaci. Byla zde objevena nejstarší lidská lebka na Kavkaze. Lidé z Afriky tudíž zřejmě přecházeli do Evropy přes Gruzii. Našly se více než jeden a půl milionu let staré lebky, které jsou pozůstatkem minulosti. Gruzie tak byla kolébkou naší evropské civilizace.

UNESCO je zde zastoupeno třikrát

Na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO se v Gruzii nalézají tři kulturní památky. Jedná se o oblast Horní Svanetie, o město Mtskheta, ale také o chrámový komplex Gelati Monastery. Další památky zřejmě budou zapsány v blízké budoucnosti.

Nejvyšší v Evropě

Kavkaz se táhne podél hranic Ruska a Gruzie a jedná se o pohoří, které je vyšší než Alpy. Nejvyšší hora Gruzie se jmenuje Šchara a měří 5 193 metrů. Mont Blanc tedy převyšuje zhruba o 400 metrů.

Lyžařské středisko k pohledání

Přejete si nádherné sjezdovky, kde není přeplněno? Gruzie je lyžařský ráj. Prašan a nekonečné výhledy. Gudauri je jedním z nejznámějších míst, kde se můžete vydat třeba i na freeride.

Sídlo ve výšce vyšší než dva tisíce metrů

Nejvyšší položené vesnice v Evropě naleznete právě v Gruzii. Jedná se o Ushguli a Bochornu a nacházejí se v nadmořské výšce okolo 2300 metrů nad mořem. Výhledy, které mají do údolí, musí být úchvatné!

Gruzie je kolébkou evropské civilizace.