Dobrovolný plátce DPH: Nechte za sebe jednat odborníky, kteří problematice rozumí

Výběr daní je pro stát důležitým zdrojem peněz na financování státního rozpočtu. Daňový systém je proto podstatnou součástí veřejné správy. Daň z přidané hodnoty, zkráceně DPH, platí poplatník až za určitých podmínek. Do té doby je neplátcem DPH, ale může být i dobrovolným plátcem. V čem tkví výhody dobrovolného plátcovství?

Plátcem DPH povinně

Poplatníkem daně z přidané hodnoty se stáváte tehdy, když váš obrat v podnikání za posledních dvanáct měsíců překročil částku jeden milion korun. Nebo jste zdědili ekonomickou činnost po zemřelém, který byl plátcem DPH. Další možností, kdy se stáváte plátcem DPH, je nabytí majetku prodejem podniku nebo fúzí. Platba DPH s sebou nese řadu povinností, které musíte plnit – po skončení zdaňovacího období podáváte přiznání k DPH a kontrolní hlášení.

Proč se stát dobrovolným plátcem DPH?

Jestliže podnikáte, tak se můžete stát také dobrovolným plátcem DPH. Je pak na zvážení každého, jestli se mu tento krok vyplatí.

Být plátce DPH je výhodné zvláště tehdy, když:

  • Odebíráte zboží nebo služby od plátců DPH, protože si daň můžete odečíst na vstupu. Cena nákupu je pak snížená o již zaplacenou DPH.
  • Vašimi zákazníky jsou také hlavně plátci DPH.
  • Nakupujete zboží v tuzemsku a prodáváte ho podnikatelům v jiných státech EU.
  • Nakupujete zboží nebo služby, které jsou zatížené základní sazbou DPH, ale prodáváte ho se sníženou sazbou.

Kdy se vám nevyplatí být dobrovolným plátcem DPH

Ovšem jsou i situace, kdy se nevyplatí stát dobrovolným plátcem DPH. Je to zejména tehdy, když prodáváte zboží nebo poskytujete služby běžným lidem, kteří DPH neplatí. Vedlo by to totiž k vyšší ceně.

Když jste probrali všechna pro a proti a rozhodli jste se plátci DPH stát, pak možná bude pro vás zajímavá nabídka na https://www.platce.cz/. Odpadne vám díky tomu spousta starostí s přípravou nutných dokumentů k tomu, abyste mohli daň zaplatit. Vše za vás zařídí odborníci, kteří mají s touto problematikou zkušenosti a přesně vědí, co připravit pro finanční úřad. Jednání s úřady probíhá na základě plné moci.

Stát se dobrovolným plátcem DPH nemusí být nic složitého, pokud vám pomocnou ruku nabídnou vyškolení odborníci.