Návrat do historie: jak vypadaly zahrady v 19. a 20. století?

Okrasné zahrady postupem času prošly určitou proměnou. V každém období se proto objevovaly jiné ikonické prvky. Zajímá vás, co všechno bylo typické pro zahrady v 19. a 20. století? Tak čtěte dál.

Zahrady vždy podléhaly nejrůznějším vlivům

Trendy v zahradách v 19. a 20. století se měnily především pod vlivem aktuálních výtvarných a filozofických směrů. Klíčové byly také probíhající krize a vliv konzumerismu. Pro jednotlivé okrasné zahrady bylo typické především geometrické uspořádání a jednoduché symboly. 

Zároveň se přistupovalo k dekorativnímu zpracování hmot a nejrůznějším dramaticky nebo divadelně působícím efektům. Tyto úpravy přitom byly charakteristické zejména pro zahrady určené pro sociálně nadřazené skupiny obyvatel.

Funkcionalismus jako vévodící styl

Vedoucím stylem se v období hospodářské krize a poválečné rekonstrukce Evropy stal funkcionalismus. Vzhledem k tomu se tyto typické prvky prosazovaly právě i v zahradách, které byly skutečně jednoduché. 

Typickou zahradu najdete u vily Tugendhat

Pokud byste se chtěli podívat na přibližný vzhled takové zahrady, rozhodně byste měli navštívit zahradu u vily Tugendhat, která vám o těchto trendech hodně napoví.

Obvykle se v zahradách přistupovalo k jasně členěným, geometrickým a přehledným zahradám. Zároveň bylo důležité, aby tyto zahrady byly co nejméně náročné na údržbu. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.