Víte, jak být soběstační, když systém selže?

V souvislosti s děním posledních týdnů se ve společnosti opět začala řešit otázka soběstačnosti. Jak se vybavit, abyste byli co nejméně závislí na systému? Máme pro vás několik tipů.

Soběstačnost je schopnost postarat se sám o sebe. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Záleží samozřejmě i na tom, kde bydlíte. Život ve vlastním domě na vesnici je v tomto ohledu přece jen něco jiného než život v paneláku, kde jste více závislí na externích zdrojích energie. Musíme tedy hledat alespoň částečnou soběstačnost.

Je dobré nebýt úplně závislý na systému. I preventivně, kvůli našim dětem. Ty se totiž musejí právě od nás dozvědět možná trochu překvapivou informaci o tom, že voda se netvoří v kohoutku, plyn nevzniká v kotli a rohlíky nerostou v supermarketu. V následujícím článku se zaměříme aspoň na částečnou soběstačnost. Soběstačnost, která bude počítat s tím, že nepřijde blackout, že aspoň nějaké základní veřejné služby a infrastruktura budou fungovat i v těch nejtěžších dobách.

Částečnou energetickou soběstačnost si přirozeně můžete zajistit instalací solárních panelů, ale tohle téma by asi bylo nad rámec tohoto článku. Spíš si v tomto ohledu zkuste najít nějaké informace na profesionálně zaměřených webech.

Jídlo je základ

Základem je mít doma dostatečné zásoby jídla. Základem jsou suché potraviny, tedy těstoviny a luštěniny. Výhodou přirozeně je, když máte vlastní sklep. Ale jsou i jiné alternativy. Existují totiž určité způsoby, jak si jídlo připravit, aby vám vydrželo co nejdéle. Jedním z těchto způsobů je zavařování, tedy sterilizace ovoce, zeleniny či hotových jídel. V tomto směru vám pomůže speciální zavařovací hrnec, do kterého jen vložíte zavařovací sklenice, nalijete vodu a zbytek necháte na něm.

Potraviny vám déle vydrží i tehdy, když je budete vakuovat. K tomu využijete třeba vakuovací dózy, které fungují na principu jednocestného ventilu. Jeho prostřednictvím je odsáván vzduch a díky těsnění se už nevrátí zpátky. V těchto dózách můžete skladovat třeba kávu, sušenky, mouku, rýži, oříšky, cereálie, polévky či omáčky. Tyto potraviny vám v chladničce, mrazničce nebo třeba ve spíži mohou zůstat déle čerstvé.

Alternativou je vakuovací sada pro tyčový mixér. Konkrétně sada Bosch MSZV6FS1 je kompatibilní s mixéry Bosch ErgoMixx a Ergo Mixx Style a její součástí jsou kromě vakuovacího nástavce i vakuovací dózy a sáčky.

Alternativní přeprava

V posledních dnech nám zdražila i doprava, na což ale většinou ještě nestihl zareagovat pracovní trh. Což znamená, že vyděláváme pořád stejně, ale cesta do práce nás stojí více. Co s tím? Jednou z alternativ může být elektrokoloběžka, což je zejména na kratší vzdálenosti ideální alternativa autům.

Například model Ducati PRO-I EVO nabízí dojezd až 35 km, takže je vhodná pro většinu cest do práce s každodenním nabitím. Disponuje motorem o výkonu 350 W, 8,5“ koly a širokými řídítky s protiskluzovou úpravou. Je vyrobená ze slitiny hliníku, takže je lehká, ale současně dostatečně pevná a odolná. Snadno ji složíte třeba do autobusu nebo do vlaku, a způsoby dopravy tak můžete jednoduše kombinovat.

Mírně univerzálnějším řešením je elektrokolo. Vybrat si můžete i z tzv. „skládaček“, tedy kol se sklopnou konstrukcí, která můžete jednoduše složit a vzít si je s sebou do vlaku či do autobusu nebo je jednoduše složit do kufru auta. Takovým kouskem je i model MS Energy i10, kolo, které je vybavené 250 W motorem a disponuje praktickou koncepcí. Díky baterii s kapacitou 7 800 mAh (navíc vyjímatelné) je u něj zajištěn dojezd cca 45 až 50 km, přičemž maximální rychlost je nastavena na 25 km/h.

Připravte si dřevo na zimu

Soběstačnost, to je i minimálně částečná nezávislost na externích zdrojích energie. To znamená i používání lokálních zdrojů k topení. Letošní zima sice právě končí, ale změnám klimatu navzdory přicházejí další a další zimy s železnou pravidelností. Proto je dobré se vybavit. Ideálním způsobem lokálního topení jsou kamna na dřevo. A na dřevu můžete ušetřit i tak, že si ho zkrátka nařežete doma sami.

Poměrně praktickou záležitostí posledních let jsou akumulátorové řetězové pily, které mají vlastnosti těch motorových, jen bez nutnosti míchat olej s benzínem. A navíc je akumulátorová pila kromě nutnosti starat se o řetěz prakticky bezúdržbová. A i ten řetěz se v případě pily Makita DUC254Z maže automaticky. Baterii po použití zkrátka nabijete a jedete dál. A XPT technologie proti vodě a prachu umožňuje použití v prašném a vlhkém prostředí.

A co dál?

Můžeme se řídit podle moudrého hesla „kdo je připraven, není překvapen“, tedy vytvořit si možnosti pro zajištění základních potřeb. Důležité je však i pamatovat na své blízké, které své možnosti mají omezené.