V čem se změnily povinnosti kolem ročního hlášení za odpady?

Pro firmy a podnikatele jsou byrokratické povinnosti často noční můrou. Podnikání není samo o sobě nic jednoduchého a když se k tomu přidá všechno to papírování, nemáte pak často čas už na nic jiného než na práci a starosti. Problematické je, že se u nás zákony často mění a ne každý stačí všechny ty změny sledovat. Jedna z takových změn zasáhla i roční hlášení za odpady. Roční hlášení za odpady se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb., znamená to některé změny, které byste měli znát.

O jaké změny se jedná?

Tentokrát nejde o negativní změny, ale spíše o pozitivní změny. Do roku 2021 pro všechny platilo, že musíte podávat roční hlášení za odpady tehdy, pokud vaše roční produkce odpadů přesáhne limit 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Od roku 2021 došlo ke změně limitu u nebezpečného odpadu, navýšil se o půl tuny, tedy na 600 kilogramů. Menší producenti nebezpečného odpadu se mohou radovat, protože už roční hlášení za odpady dělat nemusí. U běžného odpadu se limit nezměnil.

Měli byste také vědět, že se posunul termín podání. Roční hlášení za odpady 2022 můžete podat do konce února, dříve to bylo jen do 15. února.

Když na to nestačíte sami, využijte pomoc

Někteří lidé se v byrokratických povinnostech už vyznají a zvládají je svépomocí, pro jiné je to peklo. Pokud nemáte na zpracování ročního hlášení čas ani sílu, nechte to na zkušenějších. Můžete se obrátit na zkušené odborníky na Ecoservis.eu, kteří převezmou problematiku odpadu za vás. Zpracují za vás roční hlášení za odpady a včas ho odešlou na ISPOP. Tato služba je tu pro podnikatele, firmy i obce. Není nutné dělat vše svépomocí a díky expertům na odpady budete mít více času na věci, které vás baví.