Učte se s dětmi efektivně. Poradíme vám, jak na to

V posledním roce si musela spousta rodičů poradit s domácím učením s dětmi. Přemýšlíte, jak takové učení udělat pro děti zajímavější? Přečtěte si několik našich tipů.

Názorná ukázka učiva

Děti mohou mít někdy problémy představit si, co se vlastně učí. V takovém případě skvěle poslouží názorné ukázky učiva. V maximální možné míře proto používejte obrázky, náčrty nebo třeba předměty z běžného života.

Každé učivo na sebe navazuje

Matematika, čeština, cizí jazyk a další předměty na sebe v určitém ohledu navazují. A stejně tak na sebe navazují jednotlivé probírané látky v rámci konkrétního předmětu. Pokud je vaše dítě pomalé, nejisté, dělá chyby a trpí nedostatkem soustředěnosti, pravděpodobně správně nepochopilo předchozí látku. Nebojte se proto vrátit zpět.

Ujistěte se, že dítě vše chápe

Nepochopená slova mohou při učení znamenat velký problém. Ať už se to týká samotného učiva nebo třeba zadání domácího úkolu, ujistěte se, že dítě opravdu rozumí tomu, co má dělat a co se po něm chce

Podporujte aktivitu dětí

Vyhněte se pasivnímu učení, kdy dítě jen poslouchá, co mu říkáte. Místo toho postupujte přesně opačně a nechte aktivitu na dětech. Pokud vám dítě jen odříká látku naučenou nazpaměť, pravděpodobně ji velmi brzy zapomene.

Vše si procvičujte

Každou naučenou látku si procvičujte a ukazujte dítěti její praktické využití. Nechte jej spočítat si peníze na zmrzlinu nebo si jej třeba přizvěte k sobě, až budete příště odvažovat suroviny na pečení. Díky praktickým příkladům si dítě danou látku mnohem lépe osvojí. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.