Trendy při výběru madel a úchytek. Z čeho všeho je možné vybírat?

Nejsou úchytky, jako úchytky. Můžete si zvolit ze spousty různých typů, můžete je umístit vodorovně nebo svisle, mohou mít různé barevné odstíny. Vyplatí se vybírat nejen podle toho, co se vám líbí, ale také podle toho, co převládá ve vašem interiéru. Tak například pokud máte v interiéru již použitý nějaký kov, měli byste se držet jeho barvy i při výběru úchytek. Nelze sladit bronzové a stříbrné kovy. Z jakých typů úchytek lze vybírat?

Knoflíkové

Znamená to, že úchytka nedrží na dvou bodech, jako to používá systém madla a úchytové profily, ale pouze na jednom bodu. Většinou jsou symetrické, kulatého nebo čtvercového tvaru. To je lepší při montáži, protože pak se nemůže stát, že budou otočeny vzhůru nohama. Jejich nevýhodou ale může být to, že mohou být příliš malé. Pak je obtížné je chytit a otevřít jimi například těžkou zásuvku. Záleží ale také na tvaru.

Klasická madla

Madla, která jsou zachycena na dvou bodech, mají tvar písmene C, tvoří nejpočetnější a nejoblíbenější skupinu madel. Obvykle je tak můžete volit ve spoustě barev a velikostí. Pokud budete mít představu, co hledáte, můžete výběr značně zúžit. Téměř všechna tato madla můžete uchytit svisle i vodorovně, podle toho, co se vám líbí. Lze je instalovat také na horní straně skříňky nebo uprostřed její výšky. Mohou být po celé šířce dvířek skříňky, nebo kratší. Výběr je téměř neomezený.

Hrana

Místo úchytky vám z horní části skříňky bude vyčnívat jakási hrana, která usnadní otvírání dvířek. Hodí se do minimalistických interiérů, jsou velmi nenápadné. Mohou být horní nebo boční. Při jejich montáži je důležité vzít v potaz tloušťku materiálů materiálu. Aby dvířka nedrhla, bude třeba použít frézovaný řez v tloušťce, v jaké jste si zvolili svou hranu.

Vestavěné (zapuštěné) úchytky

Tento typ se hodí do dvířek nábytku s posuvnými dveřmi, kdy je nežádoucí, aby úchytky vyčnívaly do prostoru. Vytvářejí se tak, že se do dvířek musí vyfrézovat odpovídající otvor, do kterého se úchytka skryje.