Náhradní plnění v číslech: ušetřete své firemní náklady

Snad každá společnost se snaží ušetřit tam, kde je to možné. Některé náklady jsou pro ně povinností, jako jsou například mzdové náklady nebo náklady na energie. Ty se dají sice omezit, ale ne zcela eliminovat. Navíc jejich omezení nemusí být efektivní: pokud budete udržovat plat svých zaměstnanců na minimum, může to znamenat, že odejdou na lépe placené pozice. Pracovníci se tak u vás mohou střídat, což znamená neustále zaškolování nových zaměstnanců, což snižuje rychlost pracovních procesů. Navíc noví zaměstnanci pracují pomaleji, neví, kde mají co hledat, takže je mnohem lepší dbát o spokojenost zaměstnanců a dbát o to, abyste si je hýčkali.

Jak se dají snížit náklady?

Existují ale náklady, které vznikají společnostem s počtem zaměstnanců vyšším než 25. Tyto společnosti totiž musí ze zákona zaměstnávat také 4 % z celkového počtu zaměstnanců v osobách se zdravotním postižením. Ne každé společnosti se tento podíl daří uhlídat a ne každá společnost má taková pracovní místa, která mohou provádět osoby zdravotně postižené. I na tyto případy stát myslel, a tak jim vyměřil povinnost odvádět částku ve výši 2,5 násobku průměrné měsíční mzdy zaměstnanců. To může být klidně i částka dosahující kolem 100 000 Kč.

Náhradní plnění

Pokud nemáte potřebný podíl zaměstnanců se zdravotním postižením a přesto chcete ušetřit za povinný odvod, máte ještě jednu možnost: náhradní plnění. Jedná se o situaci, kdy si najmete společnost, která poskytuje externí služby, jako je úklid, dohled nad objektem, hlídání objektu nebo třeba údržba zeleně. Podstatné je, aby tato externí společnost zaměstnávala osoby se zdravotním postižením. Dosáhnete-li s takovou společností povinného podílu zaměstnanců se zdravotním postižením, nemusíte povinný odvod platit ani vy.

Kolik se dá ušetřit?

Asi nejjednodušší je ukázat to na příkladu. Společnost má 50 zaměstnanců, měla by tedy zaměstnávat 2 osoby se zdravotním postižením. Pokud je nemá, musí ročně odvést státu 173 055 Kč. Abyste tuto částku ušetřili, je třeba nakoupit externí práci od dodavatele náhradního plnění za 484 554 Kč. To znamená měsíční úsporu 14 421,25 Kč.