Snižte riziko pracovních úrazů s vhodnými ochrannými prostředky

Pracovní úrazy nejsou ničím výjimečným, stávají se každý den mnoha lidem a výrazně k nim přispívá skutečnost, že se řada pracovníků nedostatečně chrání. Žádná práce nestojí za to, aby byla zbytečným rizikem pro zdraví. Každému hrozí trochu jiná rizika a vždy je vhodné se chránit tak, aby bylo riziko zranění co nejmenší. Ochranné pracovní pomůcky mnoho lidí nenosí z toho důvodu, že snižují jejich komfort při práci. Je to však vždy na úkor bezpečnosti. Na jakou ochranu by se zapomínat nemělo?

Pracovní rukavice

Při manuální práci jsou vždy nejvíce ohrožené ruce, mohou přijít do kontaktu s nářadím, může dojít ke skřípnutí do materiálu, vzniku puchýřů, zadrhnutí třísky, ale i vážnějším poraněním. Vždy je vhodné dbát na pracovní rukavice. Většina lidí si vybaví klasické kožené rukavice, ale rukavic existuje mnohem více druhů. Pro manuální práci jsou velmi pohodlné máčené a povrstvené rukavice, nabízí se i chemické a úklidové rukavice, tepelně odolné rukavice, svářečské rukavice či rukavice pro speciální rizika. Zajistěte si takové rukavice, které budou pohodlné a přitom vás dostatečně ochrání.

Ochrana smyslů

Naše smysly jsou tím nejdůležitějším, co je potřeba chránit. V první řadě je třeba chránit zrak, ochrana zraku je potřeba všude, kde se pracuje s materiálem tak, že může dojít k zasažení zraku, od vrtání až po broušení, řezání nebo třeba i při práci s chemikáliemi. Současné pracovní brýle i ochranné štíty jsou dělány tak, aby vypadaly moderně a nebyl nijak výrazně snížen komfort, s anatomicky tvarovanými pracovními brýlemi často ani nebudete vědět, že nějaké nosíte.

Kromě zraku je třeba myslet i na sluch. Mnoho lidí pracuje vedle hlučného stroje nebo ve velmi hlučném prostředí, ale nijak si nechrání sluch. Dlouhodobé vystavení velkému hluku vede k trvalému poškození sluchu, vždy je proto vhodné si sluch chránit. Levnou možností jsou zátkové chrániče, ale pro dlouhodobé nošení jsou pohodlnější volbou mušlové chrániče sluchu. Se správnými ochrannými pomůckami se zajisté i vy sami budete cítit bezpečněji.