Jaký vysavač vybrat domů?

Robotic vacuum cleaner cleaning the room while woman relaxing. Smart home concept. Top view mockup with copy space. High quality photo

Robotický vysavač – Typy vysavačů – jaký je mezi nimi rozdíl?

Odpověď na otázku „jaký nejlepší robotický vysavač koupit“ se zdá být docela jednoduchá – předpokládá se, že bude především efektivní. Okamžité procházení možností dostupných na trhu je však dost a ukázalo se, že stojí za to věnovat trochu více času výběru nejlepšího modelu. Aby byl tento výběr o něco jednodušší, níže uvádím výhody a nevýhody jednotlivých typů vysavačů.

Napájení
Síla, se kterou bude vysavač nasávat nečistoty, je výrobcem popsána jako výkon motoru a sací výkon. Výkon motoru může být od 1 200 W do 2 700 W. Vysavač s výkonem nižšího rozsahu může snadno čistit hladké povrchy, jako jsou dřevěné nebo keramické podlahy. Pokud potřebujete něco pro efektivní čištění koberců, zvolte vysavač s minimálním výkonem 1600W. Sací výkon je určen výkonem motoru a je nastavitelný u většiny strojů.

Filtr
U vysavačů lze rozlišit dva typy filtrů: sací filtry, které chrání motor před znečištěním z vniknutí do něj, a výfukové filtry, jejichž úkolem je čistit vzduch vycházející z vysavače. Filtry mohou být také:

– tkané – vyrobené z materiálu, zadržují prach, ale kvůli vysoké pórovitosti se na filtru usazují pouze ty největší částice;

– voda – vodní mlha zadržuje i ty nejmenší částice;

– papírové – jsou méně porézní, a proto účinnější než látkové filtry, ale nejsou schopné odfiltrovat alergeny;

– HEPA (antialergický) – speciální filtry přizpůsobené zařízením používaným alergiky, které se vyznačují vysokou účinností při zadržování alergenů. Na stranách 24doma.cz najdete velký výběr vysavačů s tímto filtrem.

Pracovní objem
Hladina hluku, která je bezpečná pro lidské ucho, nepřesahuje 70 decibelů. Při zvažování, který vysavač koupit, zvažte hluk, který produkuje. Hodnota pod tolerančním limitem bude čištění pohodlnější.

Záruka
Porucha elektronických zařízení. Při výběru vysavače pro váš domov proto nezapomeňte zjistit, jak dlouhá je záruka na vybrané zařízení. Díky tomu jej v případě problémů můžete snadno opravit.

Možné doplňky
Pohodlí při používání vysavače je také díky přídavnému příslušenství, které je k němu připojeno. Jaké vybavení a funkce najdete v zařízeních dostupných na trhu?

– turbo kartáč – kartáč poháněný sacím výkonem zařízení, který je účinnější než běžný kartáč, s jeho pomocí můžete snadno odstranit vlasy z koberce nebo čalounění pohovky;

– teleskopické trubky – prvky sacího kartáče s nastavitelnou délkou, kterou lze nastavit na výšku úklidové osoby;

– indikátor plného sáčku – informuje o nutnosti vyměnit sáček nebo vyprázdnit nádobu na nečistoty;

– regulace sacího výkonu – tato funkce je užitečná zejména při čištění koberců, protože umožňuje zvýšit výkon vysavače.