Jaké barvy vybrat pro začínající malíře?

Chcete začít malovat? Základním stavebním kamenem tak pro vás budou barvy. V článku vám ukážeme, jaké barvy přijdou vhod právě začátečníkům.

Vybrat správné výtvarné a kreativní potřeby je naprosto nezbytné. O to víc když začínáte. Není totiž nic horšího než začínat s barvami, které vás odradí od další práce. V tomto článku vám ale poradíme, jaké barvy jsou pro začátečníky nejlepší a podle čeho vybírat.

Řiďte se podle ceny

Na úplném začátku se řiďte především podle ceny. Vybírejte takové potřeby na malování obrazů, které jsou kvalitní, ale zároveň vás nezruinují. Peníze jsou totiž velice důležité. Může se stát, že vás malování přestane bavit a zbytečně tak utratíte tisíce korun za nejlepší potřeby. Proto se ze začátku držte při zemi. Pořiďte si levnější plátno, štětce a stojan na obrazy.

Jediná část, kde není nutné šetřit, jsou barvy. V porovnání s ostatními potřebami totiž nejsou tak drahé. A navíc to jsou právě barvy, které ve vás dokáží vyvolat ten skvělý pocit z malování. Nebojte se začít s menším balením barev. Naučíte se nejen správnou práci se štětci a jednotlivými barvami, ale i míchání barev. A to se vám ve vaší malířské kariéře rozhodně bude hodit.

Nejlepší barvy pro začátečníky

Potřeby pro malování obrazů v podobě barev bychom mohli rozdělit na tři obtížnosti. Olejové barvy doporučujeme pokročilým. Malování navíc vyžaduje hodně trpělivosti. Střední obtížnost představuje akvarel. Na první pohled jsou akvarelové barvy nevýrazné, narozdíl od ostatních barev s nimi ale můžete malovat takřka kdekoliv.

Pro začátečníky jsou pak nejvhodnější akrylové barvy. Jde o matnější tempery, které se snadno překrývají a poměrně rychle schnou. Po uschnutí je navíc barva stálá i při dalším malování. Barvy se ředí vodou nebo jiným vhodným médiem, pokud chcete zpomalit schnutí. S akrylovými barvami můžete kreslit v podstatě na jakýkoliv povrch:

  • dřevo,
  • papír,
  • plátno,
  • sklo,
  • kov,
  • stěny.