Jak vybírat tiskárny karet?

Tiskárny karet se hodí fitness centrům, městům, školám i firmám – všem těm, kteří svým zákazníkům, zaměstnancům či členům tisknou nějaké kartičky. Dnešní tiskárny si poradí i s oboustranným tiskem, zvládají tisknout na plastové kartičky, mají laminátor a mnoho dalších funkcí. Podle čeho je vlastně vybírat?

Existuje několik kritérií, my si je rozdělíme na tři skupiny.

1. Objem tisku karet

Jedním z nejdůležitějších faktorů je, jak často budete kartičky tisknout. Tiskárny karet se dělí na maloobjemové, středněobjemové a velkoobjemové.

Nízký objem tisku (méně než 1000 karet ročně) znamená, že si můžete vybrat mezi levnějšími tiskárnami. Nepočítejte s obrovskou kvalitou a vysokým zabezpečením, ale pravděpodobně vám vystačí. Do této kategorie se řadí například tiskárny karet Evolis Badgy a Zebra ZXP1.

Standardní objem tisku (1000 až 5000 karet ročně) vyžaduje modely jako Evolis Zenius (jednostranný tisk), Evolis Primacy (jednostranný či oboustranný) nebo Zebra ZXP Series 3 (jednostranný či oboustranný).

Pro velkoobjemový tisk (více než 5000 karet ročně) jsou určeny špičkové tiskárny jako Zebra ZXP7 (jednostranná či oboustranná).

2. Požadované vlastnosti tisku

Budete kartu potiskovat jen z jedné strany? Pak stačí jednostranná tiskárna. I s tou ovšem lze docílit oboustranného tisku, na dvojí průchod. Chcete-li ušetřit, tohle je cesta. Levnější jsou pochopitelně černobílé tiskárny, můžete tisknout černobíle na barevnou plastovou kartu. Barevné tiskárny jsou však přece jen univerzálnější. Dále byste si měli dát pozor na to, zda tiskárna dokáže tisknout až ke krajům karty, podle toho možná budete muset přizpůsobit motiv.

3. Zabezpečení karty

Pro členské karty nebo dárkové karty obvykle stačí natisknout 1D čárový kód, který lze naskenovat. Takový kód zvládne i levnější tiskárna. Možná ale budete chtít, aby vaše tiskárna zvládala magnetický proužek, to je skvělé pro docházkové systémy, karty místo klíče od hotelového pokoje aj. Pak tu máme ještě čipové karty, na něž je potřeba mít profesionální tiskárnu podporující tuto technologii.

A na závěr ještě malá rada. Sázkou na jistotu jsou určitě tiskárny karet od výrobců Zebra a Evolis.