Jak snížit energetickou náročnost rodinného domu? Řešení je celá spousta

V současné době se více než kdy dřív snažíme ušetřit. Žijeme v nestálé době, kdy si nemůžeme být jistí tím, co nás čeká a co přijde. Vládní opatření se mění ze dne na den, dnes a denně krachuje jedna společnost za druhou. Lidé si proto pokládají otázku, jak uspořit alespoň pár stovek měsíčně nebo pár tisíc ročně? Jednou z možností je investovat do úsporných opatření, jež ani zdaleka nebudou tak drahá, jak si možná myslíte. Důvodem toho je dotační program Nová zelená úsporám, který stále ještě funguje na plné obrátky.

Vyměňte zdroj vytápění za ekologičtější alternativu

Mezi úsporná opatření patří například i úspornější a ekologičtější otopné systémy. Pokud je ve vaší domácnosti stále ještě neekologický kotel, který vypouští při svém fungování do ovzduší nebezpečné emise, je načase ho vyměnit. Ideální náhradou jsou například tepelná čerpadla, která jsou sice dražší, ale na druhou stranu jsou dnes k dostání s mnoha zajímavými funkcemi. Některá z nich mohou dokonce i ochlazovat čili mohou fungovat na styl klimatizace, pakliže to bude zapotřebí.

Kromě tepelného čerpadla je možné také investovat do fotovoltaiky která se instaluje na střechu rodinného domu. Solární panely jsou dnes součástí například každého nízkoenergetického domu, protože výrazně pomáhají snížit energetickou náročnost příbytku. Tím pádem snižují i náklady spojené s energiemi domu.

Za zdroj vytápění však lze brát i podlahové vytápění, které lze s klidným svědomím označit za trend dneška. Mezi jeho přednosti patří především to, že se teplo dostanete do každé části domu – dokonce i do míst, kam běžný radiátor nedosáhne.

Za zvážení stojí i rekuperace

Způsobů, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu, je opravdu vícero. Nabízí se například i pořízení rekuperace, což je, laicky řečeno, řízené větrání. Díky používání řízeného větrání nebudete muset větrat klasicky čili v zimě se nedostane ani trocha tepla ven.