Jak fungují elektromotory a jaké jsou jejich základní druhy?

Elektromotory jsou jednou ze součástí elektrotechnických mechanismů, které se používají v široké škále užití od těch nejmenších případů, jako mohou být větráčky v notebooku, až po rozměrné elektromotory a turbíny.

Technologie, na které fungují, je vesměs stejná u různých rozměrů nebo převodových variant. Mění se na ní jenom výkonnostní vstupy a výstupy, popřípadě se u ní dynamicky mění velikost podstatných komponent, s čímž se zvyšuje i jejich výkonnost. Jak ale elektro motory fungují, a jaké známe technologie? Na to dostanete odpověď v dnešním článku!

Jak fungují elektromotory?

Elektromotory fungují víceméně na bázi magnetické indukce. Pokud bychom se podívali do vnitřního mechanismu každého motoru, tak v něm najdeme magnetické plochy. Následně pak můžeme v každém elektromotoru potkávat i různé druhy vinutí, cívek a dalších elektrických součástek. Záleží ostatně na technologii motoru, o čemž si popovídáme později.

Jakmile je inicializován běh motoru, tak se automaticky spouští napájení elektrické části obvodu. Jakmile se zvýší napětí, tak se automaticky mění i magnetické potencionály uvnitř motoru a jejich vzájemné odpory vyústí v rozpohybování motoru do otáček. Nejen v této technologii jsou jednou z nejlepších variant elektrické motory Bühler.

Různé druhy převodových motorů

Pokud k tomu potřebujete, aby se motor dynamicky přizpůsoboval rychlosti potřebných otáček, tak musíte do celého systému přidat další moderní, ale veledůležitou komponentu – a to konkrétně převodovku. I tady vás rozhodně dokáží kvalitou i výkonem převodové motory Bühler dokonale uspokojit.

Převodových motorů máme na trhu opravdu celou řadu. Jednotlivé druhy převodových technologií se od sebe liší vnitřní skladbou, což se pochopitelně odráží na jejich vlastnostech. Některé jsou tak vhodnější pro vyšší otáčky, jiné mají zase lepší přesun točivého momentu a hladší běh v převodech. Zkrátka každý z motorů má to své. Jako jeden z nejlepších převodových motorů vůbec, se uvádí planetové převodovky Bühler. Planetová převodovka dostala svůj název od vnitřního mechanismu, který doopravdy vypadá, jako by se v něm odehrávala vesmírná odysea. Jednotlivé komponenty v podobném systému obíhají kolem sebe.