Cres: Největší z chorvatských ostrovů

Chorvatské ostrovy jsou známé jako dokonalé místo k trávení dovolené nejen v letních, ale i v chladnějších měsících. Oblázkové pláže, jídlo zajímavých chutí, spousta možností sportovního vyžití – to jen malý výčet toho, co cesta do Chorvatska nabízí.

V okamžiku, kdy dorazíte na Cres, zapomenete na starosti vašich všedních dnů. Olivovníky kontrastují s bílým pohořím a ustupují azurovému moři a modré obloze. Ostrov Cres byl nějakým způsobem nepoškozen pustošením turistického průmyslu, takže jeho přírodní prostředí i města a vesnice zůstaly tak, jak za dávných dob.

Turismem nedotčený Cres

Město Cres je dnešním hlavním městem ostrova. Gotická architektura, kterou zde najdete, vděčí za dlouhé spojení ostrova s Benátkami – byla připojen k Benátské republice po většinu období mezi rokem 1000 a 1797. Ostrov se pyšní řadou krásných kostelů a paláců, z nichž jeden sídlí u muzea se sbírkou soch, prehistorických a římských artefaktů. Hlavní náměstí ve městě prošlo rekonstrukcí a jeho atmosféra je uklidňující. Město Cres má velký přístav a řadu oblázkových pláží, z velké části nedotčené.
Pokud máte možnost vůbec cestovat, například při cestě autem do Chorvatska, město Lubenice je něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít. Poloha této staré obce na vysokém útesu na pozadí moře je naprosto velkolepá. Stovky metrů pod vámi je barva moře proti žluté oblázkové pláži neuvěřitelně příjemná, ale myšlenka na výstup zpět na svah je stejně nepříjemná pro všechny, kromě nejodhodlanějšího hledače potěšení. Lubenice je známá tím, že pořádá výstavy fotografií a hudební večery.

Opět na jih směrem k bodu, kde krátký silniční most spojuje Cres s ostrovem Lošinj, míjíte krásné sladkovodní jezero Vransko. Je oploceno, protože zajišťuje přísun pitné vody ostrovanům. A konečně, město Osor, které kdysi bývalo správním centrem ostrova, je nyní klidnou kamennou vesnicí vyhřívající se na slunci a má pověst umělecké kolonie. Uvidíte moderní sochy zdobící ulice a náměstí a pokud budete mít štěstí, stihnete letní hudební večery Osor. V bývalé radnici na hlavním náměstí nyní sídlí Archeologická sbírka Osor.