Čo znamená trichomonas vaginalis a ako Vás môže ohroziť?

Trichomoniáza je najčastejšou príčinou vaginálnych infekcií šírených pohlavným stykom. Väčšina mužov s „trichetom“ nemá príznaky, takže sa nelieči. Preto je bežné, že muži znovu infikujú svojej partnerky. Toto pohlavne prenosné ochorenie môže spôsobiť problémy počas tehotenstva.

Čo spôsobuje trichomoniázu?

Trichommoniáza je spôsobená malým parazitom nazývaným Trichomonas vaginalis. Žije vo vlhkých, tmavých častiach tela. Túto pohlavné chorobu môžete získať nechráneným sexom s nakazeným človekom. Nechránený sex je, keď máte sex bez kondómu, vrátane orálneho a análneho sex.

Príznaky trichomoniázy

Nejběžnějším příznakem je tekutina z pochvy u žen nebo močové trubice (otvor v penisu) u mužů. Tato tekutina se nazývá výtok. Většina žen má příznaky. Muži obvykle nemají příznaky.

Příznaky u žen:

  • Žlutozelený, pěnivý vaginální výtok. Barva se může lišit od šedé po zelenou.
  • Zatuchlý zápach
  • Vaginální zarudnutí nebo svědění nebo obojí
  • Příležitostná bolest v podbřišku
  • Bolest při močení
  • Bolest během sexu

Příznaky u mužů:

  • Příležitostná bolest při močení anebo výtok z penisu. Toto se nazývá uretritida.

Ako môžem zabrániť trichomoniáze?

Jediný jistý způsob, jak se vyhnout infekci, není sex (abstinence).

Pokud se rozhodnete být sexuálně aktivní, používejte kondomy pokaždé, když máte orální, anální nebo vaginální sex. Tím se sníží šance na předání nebo získání pohlavně přenosné nemoci. Používání kondomů však vaše riziko zcela nezastaví. Důvodem je, že kondomy nejsou stoprocentně účinné. Kondomy pomáhají předcházet šíření jiných pohlavně přenosných chorob, včetně HIV, viru, který způsobuje AIDS.

Zápal pošvy, maternice a vajíčkovodov je častým následkom nákazy trichomoniázou. Ak máte zápalové ochorenie panvy, prejaví sa bolesťou brucha, horúčkou a možnosťou neschopnosťou mať deti (neplodnosť), tehotenstvo mimo maternice (mimomaternicové tehotenstvo) a chronickú bolesť panvy.