Co je to akustika prostor a proč je tak důležitá?

Akustika prostor je naprosto klíčová. A to nejen v domácnostech, ale také ve velkých sálech a divadlech. V tomto článku vám tedy ukážeme, o co se vlastně jedná.

Prostorová akustika patří mezi naprosto klíčové, ovšem často přehlížené parametry během stavby nových nemovitostí. Chcete tedy vědět, o co se vlastně jedná? V následujících řádcích vám to ukážeme.

Co je to akustika prostor?

Akustika prostoru se zabývá šířením zvuku v uzavřených prostorách. Měření akustiky umožňuje následně určit, jaké je rozložení zvuku, směřování a rozptylování. S pomocí správných nástrojů je možné zjistit, jaká je doba dozvuku, která je pro prostorovou akustiku naprosto nezbytná.

Právě prostorová akustika ovlivňuje vybavení místností. Tedy alespoň v případech, kdy je potřeba, aby byla kvalitní a dobře provedená. Například v divadlech nebo kancelářích, kde nechceme, aby se zvuk nepřirozeně šířil. Jestliže tedy chcete mít dobře vyřešenou prostorovou akustiku, je potřeba se zaměřit na množství a členitost použitého nábytku. Velice důležitý je také jejich materiál a struktura, případně počet hladkých a tvrdých ploch. Právě ty totiž dokáží dobře odrážet zvuk a následně vytvořit nepříjemnou ozvěnu nebo jiné zvukové artefakty.

Jak měřit akustiku?

Jak jsme zmínili už na samotném začátku, základním parametrem prostorové akustiky je doba dozvuku. Ta totiž udává, jak dlouho je vlastně v místnosti slyšet ozvěna daného zvuku. Čím větší je tedy toto číslo, tím déle je ozvěna v prostoru přítomná.

Spolehlivě měřit tyto parametry je ale v domácích podmínkách takřka nemožné. Potřebujete k tomu kvalitní vybavení a také dostatek zkušeností, abyste získaná data mohli přetavit v efektivní řešení. Že se vám s tím nechce ztrácet čas? Pak pro vás máme ideální řešení. Společnost AVTG totiž tyto služby nabízí. Za velice příznivé ceny a s roky zkušeností v zádech. Ozvěte se jim a zjistěte, jak můžete vylepšit akustiku prostor i ve vašem divadle nebo kanceláři.