Cesmína vroubkovaná se bude vyjímat jako solitéra

Neopadavý listnatý keř, který skvěle snáší tvarování. Přesně taková je cesmína vroubkovaná, kterou si můžete vysadit na své zahradě. Poradíme vám, jak na její pěstování.

Keř s krásně zelenými listy

Kultivar cesmíny vroubkované ‘Rotundifolia’ je neopadavý listnatý keř, který na první pohled zaujme svým kompaktním habitem s kuželovitým až polokulatým tvarem. Jeho hlavní větve rostou vzpřímeně vzhůru, boční větve se poté poměrně široce rozpínají do stran.

Zajímavou vlastností tohoto kultivaru je bezpochyby jeho pomalý růst. Ve 30 letech tak jeho výška může dosahovat 2 metrů a šířka přibližně 2,5 metrů. Pokud se zaměříme na jeho kůru, je černošedá a tvoří ji tmavě hnědé letorosty. Ty jsou hranaté a mírně chlupaté. 

Listy cesmíny vroubkované mají krásně svěží zelenou barvu. V průběhu května až června se poté objevují drobné bílé květy. Po opylování se tyto květy mohou proměnit v černé kulovité peckovice, které zaujmou prolétající ptactvo.

TIP: Tvarovanou cesmínu můžete také doplnit solitérním kamenem do zahrady

Vyhněte se přemokření

Nyní se již dostáváme k samotnému pěstování. Stejně jako u každého jiného kultivaru je třeba pamatovat na správnou volbu půdy. Ideální bude vlhká, mírně kyselá až neutrální, středně živná půda. 

Obecně se snažte vyhnout jejímu přemokření, které špatně snáší. V momentě, kdy správně zakoření, dokáže snést i déle trvající přísušek. Ideálním místem pro její vysazení je prostor v blízkosti vody (například nedaleko bazénu). 

Čím ji v zahradě doplnit?

Pokud nespěcháte s růstem živého plotu, najde cesmína vroubkovaná uplatnění i v tomto případě. Zasadit ji však můžete i jako součást skupinové výsadby nebo jako zajímavou solitéru. 

Tento kultivar skvěle snáší střih a tvarování, proto si z této cesmíny můžete snadno vytvořit krásnou a efektní bonsaj. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.