Česko vs Německo: Jak je na tom doručování zásilek

Německo mnozí z nás berou jako vzor pokroku. Jde o bohatou zemi, která se nebojí experimentovat. Jak si ale vede doprava zásilek v porovnání s Českem?

Na internetu naleznete nekonečné diskuze o tom, jak je Česká pošta pomalá. Zejména v měsících, kdy je o doručování balíků velký zájem, je zpomalení opravdu citelné. Proto jsme se rozhodli porovnat technologie a budoucnost našich nejbližších sousedů, ke kterým tak rádi vzhlížíme – k Německu.

Jak si vede Německo?

Srovnávat německý systém přepravy zásilek s tím českým je jako říkat, že pozemní přeprava je rychlejší než ta letecká. Překvapivě si ale čeští dopravci nevedou vůbec špatně. Dopomáhá k tomu i rozloha naší země a té Německé. Doručit tedy balík z jednoho konce Česka na ten druhý je mnohem rychlejší než v Německu. I tak ale najdeme jednu velkou odlišnost – způsob doručování zásilek.

Ten je v Německu moderní a inovativní. Přeprava zásilek by totiž už brzy mohla probíhat za pomoci dronů. Německá pošta už dokonce tento způsob přepravy začala testovat. A nutno dodat, že test nedopadl vůbec špatně. Balíky se neztrácely a dorážely na určená místa včas.

Drony jsou dokonalým řešením?

Po Německu jsou rozesety speciální schránky. Do těch pošťáci ukládají zásilky. Dron si z nich pak zásilky vyzvedne a přenese je až k adresátovi. Jde o jednoduché řešení, které navíc nepotřebuje lidskou asistenci. Doručování zásilek tak může probíhat v jakoukoliv denní dobu.

Pokud se tento systém podaří optimalizovat, mohlo by jít o nový trend na poli přepravy zásilek. Lidé by tam mohli dostávat svoje balíky rychleji a za nižší dodací ceny. Ušetřilo by se po všech stránkách. S největší pravděpodobností by ale došlo k propouštění. Pokud by se drony masivně uchytily, nebylo by totiž potřeba tolik lidské síly.

K tomuto bodu ale nejspíše vede ještě dlouhá cesta. Nejprve bude nutné vyřešit bezpečnost dronů. Ty by totiž bylo možné snadno poškodit a obrat o balík. Důležité je také jejich nabíjení. Problémů je ještě velké množství. Než se tedy dočkáme dronů v Česku, nějakou dobu si počkáme.