Strojírenství je významné exportní odvětví. Přesto zájem o obor upadá

V České republice hraje hlavní roli hned několik odvětví. Patří k nim mimo jiné i strojírenství, které má v České republice opravdu bohatou historii. Pokud byste se podívali do minulosti, zjistili byste, že se jednalo o jednoho z hlavních tahounů české ekonomiky. Za dobu působení na světovém trhu si české strojírenství vydobylo čestné místo a je synonymem kvality a dobrého jména. I když i nyní tvoří české strojírenství významné exportní odvětví (vždyť se exportuje více jak osmdesát procent české produkce), přesto zájem o obor upadá. Proč tomu tak je?

Strojírenství, ve kterém mimo jiné působí i firma MSC MetPro, a. s., kde materiál prochází celou řadou procesů, jako je tryskání nebo ohraňování, lze zařadit mezi hlavní tři největší české sektory průmyslové výroby. Aby strojírenství mohlo fungovat, musí brát zřetel na několik požadavků, k nimž patří efektivita výroby nebo neustále se zlepšující kvalita. Mnohé české firmy však odmítají investovat do moderních technologií, což je pro mnohé problémem.

Neochota investovat do moderních technologií však kupodivu není ten hlavní problém, proč zejména o práci ve strojírenství zájem upadá. Co za tím tedy stojí?

Práce není dostatečně atraktivní

Většina lidí, zejména tedy mladých lidí, má za to, že strojírenství je mnohdy náročná, manuální práce, která je navíc stereotypní čili nijak atraktivní. Ani platové ohodnocení neodpovídá zahraničí, což se však nyní může změnit po úderu koronavirové krize. Právě ta stojí za úbytkem zakázek asijských společností a za opětovaným doputováním zakázek do Evropy čili i do Česka.

Ještě, aby se podniky modernizovaly

Strojírenství se však může stát atraktivním oborem, pokud se rozhodnou jednotlivé společnosti investovat do moderních technologií a strojů. Robotizace je stejně neodvratný krok, bohužel.

https://pixabay.com/cs/photos/inženýr-inženýrstv%C3%AD-mechanický-4915807/