Proč je plast tolik oblíbeným materiálem?

Naši předkové si museli vystačit pouze s přírodními materiály, které používali při výrobě produktů denní potřeby. Kdyby znali plast, jistě by s ním byli také spokojeni. Má totiž velmi praktické vlastnosti, které nacházejí uplatnění v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Kde všude se s plastem můžeme setkat?

Od bakelitu po PVC

Možná si i vy vzpomínáte na bakelitové telefony, kliky ode dveří či oken nebo nejrůznější kuchyňské přístroje. Bakelit se v minulosti používal od roku 1907, kdy k jeho vynálezu došlo. Vynikal hlavně odolností vůči teplotě, ohnivzdorností a chemickou odolností. Není divu, že byl poměrně hodně oblíbený a také rozšířený.

Své kousky si mezi bakelitovými výrobky nacházejí také sběratelé. Možná že se takového zájmu někdy dočkají i výrobky z ostatních plastových materiálů, jakými jsou PVC deska, polypropylen nebo polyethylen, které patří mezi tři nejvíce využívané plasty ve světě. Masivně plasty vstoupily do života lidí až po druhé světové válce, kdy velmi levně nahradily drahé přírodní materiály, jako jsou dřevo, kovy a podobně. Jejich obliba postupně stoupala.

Plastové trubky i PVC deska

Díky jejich užitným vlastnostem se z nich vyrábějí plastové trubky na vodu, PVC desky, profily i podlahové lišty. Plasty se totiž vyznačují mimo jiné také tepelnou odolností, tvrdostí, pružností. Mají nízkou hustotu, lze je lisovat, vstřikovat, vyfukovat a díky tomu vyrábět nejrůznější výrobky. Velmi často jsou to trubky, které nacházejí uplatnění třeba ve stavebnictví. Plast se ovšem využívá i u 3D tisku, z něhož se speciální technikou vyrábějí 3D modely.

Plast je praktickým materiálem, bez kterého si již neumíme představit fungování mnoha průmyslových oborů. Setkáme se s ním v potravinářství, stavebnictví i strojírenství. Jeho obliba vzrůstá i proto, že výroba plastu je velmi levná.