Nízkoenergetické domy jako jediná možnost

Neustále se všude mluví o nízkoenergetických domcích. Proč? Proč už se nemluví o klasických rodinných domech, kde se tolik nekladl důraz na energetickou náročnost? Důvodem je fakt, že letos vešla v platnost vyhláška zpřísňující podmínky, které se týkají energetické náročnosti budov. Letos už lze stavět pouze domy, které mají skoro nulovou spotřebu energie. Dalo by se tedy říct, že nízkoenergetické domky jsou nyní jedinou možností. Postaví vám je firma ORCAN GROUP s.r.o.

Většinu lidí tento krok nepřekvapil, ale přesto se našli někteří, kteří s tak rychlým zpřísněním požadavků na energetickou náročnost budovy nepočítali. Nyní drží v rukou plány, projekt, záměr i celkový rozpočet a nevědí, co s tím mají dělat. Dojde k navýšení ceny celkové stavby?

Na novostavbu je možné získat dotaci

Pravděpodobně ano – pravděpodobně dojde k navýšení celkové ceny, kterou zaplatíte za stavbu novostavby, která však bude v nízkoenergetickém provedení. Budete totiž muset instalovat na svůj dům hromadu úsporných opatření, jako jsou systémy řízeného větrání s rekuperací nebo třeba solární panely, které také umí snížit energetickou náročnost rodinných budov.

Na druhou stranu je třeba zmínit jeden fakt, a sice na novostavbu je možné získat dotaci, pakliže je v úsporném provedení. Dotaci lze získat z programu Nová zelená úsporám a klidně se může dostat až do výše bezmála půl milionu korun. Je však třeba splnit konkrétní podmínky, ale ty u nízkoenergetického bydlení je možné splnit poměrně snadno.

Musí se upravit projekty

Pokud jste do nynějška ještě počítali s tím, že nízkoenergetický dům stavět nebudete, je zapotřebí změnit veškeré vaše projekty. Naštěstí projektanti jsou si vědomi aktuální situace a už mají rovnou několik řešení, jak vyřešit aktuální situaci, která vznikla.

Někteří projektanti na tuto změnu už pomýšleli dopředu a možná ji do projektu zavedli, i když o tom možná ještě nevíte.