Jak ušetřit za elektřinu? Podívejte se na užitečné tipy

Současné ceny elektřiny jsou skutečně vysoké. Navíc nelze předpokládat, že by se tyto ceny v následujících několika letech snižovaly. Spíše můžeme očekávat další zvyšování. Jak si pomoci k významné úspoře elektřiny?

Fotovoltaická elektrárna

Mnoho lidí již objevilo přínos, který s sebou nese fotovoltaická elektrárna. Fotovoltaika vám umožňuje ušetřit velké množství financí, které za energie každoročně vydáváte. Možná i vy zjistíte, že státem dotovaná elektrárna na vaší střeše vám pomůže se stát nezávislými na diktátu cen distributorů energií. Navíc se vás netýká případný výpadek energie ze sítě – stále máte svou vlastní elektřinu, kterou navíc můžete dodávat do sítě a tím si ještě vydělat.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je téměř standardem každého nízkoenergetického domu. Domy jsou sice často dobře zateplené, ale zapomíná se, že je třeba také větrat a ohřívat vodu. S tím může výrazně pomoci právě tepelné čerpadlo, které tak sníží náklady na 1/3 nebo až ¼.

Vypínání spotřebičů

Tento způsob úspory sice není tak významný, jaký vám přinese fotovoltaická elektrárna, ale vaše úspora se během roku může vyšplhat až k několika tisícům. Jste zvyklí nechávat své elektrospotřebiče zapnuté i v případě, že je zrovna nevyužíváte? Zapnutá televize, počítač nebo tablet ještě více zvyšují vaši spotřebu. Notebooky obecně přitom stálé zapnutí skutečně neuvítají a jejich životnost se tímto způsobem snižuje. Každý večer proto vypněte všechny spotřebiče, a to včetně pohotovostního tlačítka.

Změna svícení

Velkým žroutem energie jsou také klasické žárovky. Ty vytvářejí nejen světlo, ale také teplo. Jejich používáním se vaše účty za elektřinu skutečně nesníží. Pořiďte si do každé místnosti úspornou žárovku. Sice je jejich pořízení dražší, ale návratnost této investice je velmi rychlá. Postupně také zjišťujte, v jakých místnostech vašeho bytu svítíte zcela zbytečně. Zatímco v dětském pokoji by mělo být světlo skutečně silné a ideálně na více úrovních, v prostoru chodby se jeho intenzita může snížit.

Víte o tom, že pro realizaci fotovoltaické elektrárny dostanete od státu letos dotaci až dvě stě tisíc?