Důvěryhodné webové stránky mají SSL certifikát

Bezpečná HTTPS komunikace na internetu je dnes naprostou nutností pro důvěryhodné provozovatele webových stránek. Zabezpečená komunikace chrání uživatele, návštěvníka stránek před odposlechem komunikace a před vložením zákeřného kódu do stránek nebo změněním obsahu (vkládání reklam, úprava obsahu).

Kromě toho jsou stránky bez SSL certifikátu v prohlížeči Chrome označovány „Nezabezpečeno“ nebo nemohou využít moderních technologií jako HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek.

SSL certifikáty podle zabezpečení domén

SSL certifikáty mají různé vlastnosti, které se využívají pro zabezpečení internetových domén. Při výběru typu certifikátu je nutné se zamyslet jakým způsobem chceme domény zabezpečit.

SSL certifikát pro jednu doménu

Pro zabezpečení jedné domény a zajištění bezpečné komunikace je vhodný základní HTTPS certifikát, který nabízí každá certifikační autorita. Certifikát je vystaven pro konkrétní doménu uvedenou v žádosti o certifikát.
Alternativou jsou nejdůvěryhodnější EV (Extended Validation) SSL certifikáty. Tyto certifikáty zajišťují bezpečnou HTTPS komunikaci a současně zobrazují název společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče s výrazným zeleným pozadím (některé prohlížeče). Návštěvníci a uživatelé stránek tak mohou na první pohled vidět komu webové stránky patří a nejsou například na podvodných phishingových stránkách.

WildCard SSL certifikát

WildCard certifikáty nebo-li hvězdičkové certifikáty nabízí unikátní vlastnost, kterou je možnost zabezpečení neomezeného počtu sub-domén pod svojí hlavní doménou. Správcům serveru nabízí výrazné ušetření práce a tím i nákladů při instalaci a správě. V žádosti o WildCard certifikát se uvede před doménu hvězdička *, která umožňuje zabezpečit jakoukoliv sub-doménu.

Multi-doménový SSL certifikát

Multidoménové SSL certifikáty umožňují zabezpečit více různých domén jedním SSL certifikátem pomocí technologie SAN (Subject Alternative Name). Tyto certifikáty zabezpečí až 250 domén současně, přitom každá doména může být od jiné TLD (.cz, .sk, .com, .eu atd.), čímž se odlišují od WildCard SSL certifikátů pro zabezpečení neomezeně subdomén.

Multidoménové SSL certifikáty jsou také doporučené jako ssl certifikát pro Microsoft Exchange. Například PositiveSSL multi-domain certifikát lze pořídit na projektu SSLmentor.cz za stokoruny ročně.