Dnešní doba kouče potřebuje dříve než kdy předtím. Přemýšlíte, že se jím stanete? Přečtěte si, kdo u nás může tuto profesi vykonávat a na co je třeba pamatovat.
Co koučink dokáže
Pokud je koučink rozvoje osobnosti proveden správně, dokáže člověka vést k plnému využití jeho schopností a potenciálu. Koučink jako takový míří do budoucnosti a rozhodně tedy nehledá kořeny jednotlivých problémů v minulosti.
Proč dnešní svět potřebuje kouče?
Možná nám dáte za pravdu v tom, že koučů a kouček osobního rozvoje je v dnešní době více než dost. Pravdou ovšem zůstává, že těch kvalitních zase tolik není.
Aby byl ale kouč v dnešní době úspěšný, je třeba, aby nepodcenil budování svých dovedností. Stejně tak je třeba neustále trénovat, abyste získali potřebnou koučovací sebejistotu.
Osobní koučink nejvíce prodá zejména osobní doporučení spokojených klientů. Právě na to byste proto měli pamatovat už na začátku své praxe.
Kdo u nás může vykonávat profesi kouče
Pro vykonávání profese kouče je nezbytné získání relevantních znalostí. Pokud chcete jako kouč v České republice podnikat, budete dále potřebovat získat živnostenské oprávnění pro volnou živnost. Žádnou konkrétní certifikaci nebo akreditaci ale potřebovat nebudete. Mezi nejvíce respektované patří v ČR mezinárodní akreditace ICF nebo akreditace MŠMT se statusem rekvalifikace.
Na druhou stranu mohou být tyto certifikáty prospěšné z marketingového hlediska. Získat můžete například mezinárodní akreditaci ICF nebo MŠMT se statusem rekvalifikace.
Jak vést samotný koučink
Než se pustíte do samotného koučování, myslete na to, abyste svým klientům zajistili důvěrné a bezpečné prostředí. Člověk poptávající koučink zpravidla příliš nestojí o to, aby jej u kouče někdo viděl nebo dokonce poslouchal.
V rámci koučovacích rozhovorů uplatňujte takzvané aktivní naslouchání. To znamená, že s koučovanými budete v komunikačním napojení a budete se soustředit na přítomný okamžik.
Koučovaným klaďte otevřené otázky (tedy takové, na které nelze odpovědět ano nebo ne). Právě takové otázky totiž člověka podněcují k hlubšímu zamyšlení a rozhovoru.
V rámci rozhovoru se zaměřte na správnou strukturu. Pravidelně vytvářejte zápisky nebo nákresy, které vám i koučovanému pomohu se v celé problematice lépe zorientovat. Uvidíte, že to ocení.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.