Dětská peněženka učí děti základům finanční gramotnosti

Přemýšleli jste někdy nad tím, že právě peněženka bude tím dárkem, který vaše dítě potěší ze všech nejvíce? Ve skutečnosti není nic, co by dítě vzrušilo z vlastnictví jedné peněženky, ale naučí je ušetřit peníze od raného věku. To přináší dětem pocit dospělosti; protože nyní mají v životě některé podobnosti jako rodiče.

Podle některých rodičů dávat dětem peněženky dětem je dobrý způsob, jak je naučit spravovat své peníze. Jsme si jisti, že nikdy pozdě začít. Vytváření dobrého zvyku bude efektivně trvat celý život; takže dát peněženku dítěti je jeden z největších milníků v jeho životě. Peněženka pro dívky však vypadá zcela jinak než peněženka pro kluky.

Výběr peněženek

Dětské peněženky se objevují v široké škále stylů a designu v obchodech a na webových stránkách online, ale výběr takové, která vyhovuje vašim dětem, vyžaduje, aby rodiče porozuměli osobnosti dětí.

Zatímco kluci dávají přednost různým hrdinům s nadpřirozenými schopnostmi, peněženky pro dívky se vyjímají pestřejšími barvami, princeznami a v neposlední řadě tolik oblíbenými jednorožci. Společným motivem pro kluky i holky je často motiv zvířat.

Pokud netrváte na překvapení, nechte vašeho potomka, ať si vybere peněženku sám. Předškolákům postačí peněženky pouze na drobné, ovšem ve chvíli, kdy děti umí počítat a začnou dostávat pravidelné kapesné, pořiďte peněženku s přihrádkou na papírové bankovky.

Kdy je ideální čas začít dávat kapesné?

Ideální vzorec pro dávání kapesného neexistuje, ovšem většina dětských psychologů se shodla, že ideální čas je ve chvíli, kdy umí dítě počítat, což je během první třídy.

Pro tak malé dítě je měsíční kapesné příliš dlouhá doba, proto je prvňákovi postačí 10 Kč týdně, druhákovi 20 Kč týdně a takto pokračujte až do páté třídy, kdy je ideální čas přejít na měsíční kapesné. V páté třídě kapesné 500 Kč, v šesté 600 kč a takto můžete dále zvyšovat nebo zůstat na stejné částce. Záleží na finanční situaci rodiny a položkách, které si sítě platí samo. Nikdy však dítěti neplaťte za domácí práce!