Nošením kožených bot venku při různém počasí, boty samozřejmě trpí. Působí na ně vlhko, mokro, bláto, prach a jiné nečistoty. Ovšem i společenské boty, ve kterých chodíme do zaměstnání, na taneční zábavy nebo je používáme pro jiné příležitosti převážně uvnitř objektů, potřebují patřičnou péči.
Jak na to?
Pokud budeme kožené boty čistit, začneme nejdříve s odstraněním prachu a drobných nečistot. Na to stačí pořádný kartáč na boty a provádět je to třeba před každým leštěním, aby boty byly naprosto čisté, a to včetně podrážek. Vyndáme tkaničky a boty zbavíme prachu a nečistot, aby při leštění nevadily.
Pokud je na botách bláto a větší špína, je třeba použít mokrý hadr, kterým špinavá místa vyčistíme. Samotná voda koženým botám nevadí, ovšem boty se pak musí důkladně vysušit, nejlépe na napínácích při běžné pokojové teplotě, nikoliv prudce v blízkosti topení.
Pokud si se špínou a skvrnami neporadí voda, je potřeba použít chemického čističe, který však nejprve otestujte na nějakém skrytém místě, abyste viděli, jak reaguje s vašimi botami.
Hrany bot, které se často okopou, ošetříme speciálním přípravkem a přetřeme tmavým krémem, který zakryje nedokonalosti.
Leštění kožených bot
Je to trochu věda a trochu umění a každý má svůj zaručený způsob. Ovšem základy by měly být vždy stejné. Buď pomocí krému, nebo vosku. Krém zajistí jemný sametový lesk, s voskem pak dosáhnete lesku jak zrcadlo. Kůže je přírodní materiál, který potřebuje živiny. Svrchní kůže bot je v principu stejná jako lidská kůže. Rozdíl je pouze v tom, že je již mrtvá a nemůže se sama vyživovat. Proto se jí musí živiny dodávat uměle, aby se nevysušovala a nepopraskala. Slouží k tomu různé přípravky, jako jsou hlavně kondicionéry na kůže. Pro dokonalý stav kožené boty a její dlouhou životnost je třeba je aplikovat na boty alespoň jednou až dvakrát za měsíc, a to vždy ještě před samotným leštěním. Jejich účelem je zároveň odstranit i starší vrstvy vosku a krému, aby se na botě nehromadily.
Semišové boty
Semiš je broušená kůže, na které se bohužel zachytává více prachu a nečistot, než na hladké kůži. Proto vyžaduje impregnaci alespoň jednou za týden. Na drobné nečistoty platí pryžový kartáč, kterým nanášíme i impregnaci. Na větší nečistoty se hodí specální pěnové přípravky, které se ale po zaschnutí musí důkladně vykartáčovat. Vhodný je i vlhký hadřík s hrubším povrchem. Na zašlé boty použijeme renovátor kůže s obsahem barevného pigmentu.