Jaké díly se na automobilech mění nejčastěji?

Pokud vlastníte automobil, pak jistě víte, jak důležitá je pravidelná servisní prohlídka a případná výměna poškozených dílů. Některé z nich přitom vydrží déle než automobil samotný, jiné se musí měnit každou chvíli. Jaké součástky patří k těm nejvíce měněným?

Světlomety

Některé díly, jako jsou třeba tlumiče Mercedes, tlumiče Audi nebo tlumiče jiných značek můžeme ovlivnit stylem jízdy. Čím šetrnější bude, tím déle součástka vydrží. Jiné závisí spíš na kvalitě. Do této kategorie patří například žárovky světlometů. Přitom na nich závisí bezpečnost jízdy. Nesvítící žárovky jsou také důvodem k zamítnutí technické kontroly.

Svíčky

Zapalovací svíčky mají za úkol zapálit směs ve spalovacím prostoru. Ačkoliv je jejich udávaná životnost okolo 170 000 kilometrů, většina řidičů je pro jistotu mění dříve. Jejich opotřebování má totiž za následek nepravidelný chod motoru.

Baterie

Téměř každý řidič se za svůj život setká s vybitou autobaterií. Pokud se ji nedaří opětovně dobít, je nutné ji vyměnit za novou. Výrobci většinou uvádějí životnost okolo pěti let, není to ale pravidlo. Baterii je dobré pravidelně kontrolovat měřením napětí.

Pneumatiky

Životnost pneumatik je okolo pěti až sedmi let, nicméně záleží na tom, jak často jezdíte. Nejvíce se opotřebovávají v létě, jelikož teplo zvyšuje tření mezi povrchem vozovky a gumou. Po uplynutí sedmi let byste je každopádně měli vyměnit i v případě, že vzorek ještě není sjetý, jelikož staré gumy tvrdnou a mění tvar.

Filtry

Olejový filtr byste měli měnit při každé výměně oleje, tedy po 10 000 až 15 000 kilometrech nebo po jednom roce, jelikož motor potřebuje bezchybné mazání a chlazení. Výměnu zvládnete i sami, nejde o nic složitého. Vzduchový filtr se pak mění každých 50 000 až 80 000 kilometrů nebo po třech až čtyřech letech. Pokud však často jezdíte po prašných cestách, budete ho muset měnit dříve.