Testosteron a hubnutí

Tento hormon je zodpovědný za některé typicky mužské vlastnosti. U obou pohlaví zlepšuje nárůst svalové hmoty. Většina mužů má v sobě spoustu testosteronu. Ten zbytek však může trpět jeho nedostatkem, což se může zdát jako příčina obezity. Tento článek si klade za cíl prozkoumat potenciální roli testosteronu při nabírání a shazování hmotnosti.

Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon. Tvoří se především ve varlatech u mužů a vaječnících u žen. Hormony jsou důležitou součástí pro celý náš organismus. Uvolňují se v krevním řečišti, které je zanáší do cílových buněk.

Když se hormony dostanou do kontaktu se správnými buňkami, na povrchu se spojí receptory a začnou fungovat. Hlavní úlohou testosteronu je zlepšit mužské vlastnosti, jako je hlubší hlas, zvětšený objem svalové hmoty, silnější kosti a výraznější ochlupení v obličeji i na těle. Jeho adekvátní hladina je také důležitá pro zrání spermií a udržování mužské plodnosti.

Muži mají přirozeně mnohem větší hladinu testosteronu než ženy. Ale i pro ženy hraje tento hormon důležitou roli. Jedna z jeho nejdůležitějších funkcí u obou pohlaví je vytvářet svalovou hmotu a zlepšovat růst svalů a sílu kostí. Hladina klesá s věkem, což vysvětluje, proč nám ve stáří slábnou svaly a řídnou kosti.

Nejenže nedostatek testosteronu může potlačovat růst a sílu svalů, přispívá také k nárůstu hmotnosti.

Závěr: Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon. Zajišťuje růst svalů a další typické mužské vlastnosti, jako je hluboký hlas a výrazné ochlupení.

Můžete zhubnout s pilulkami?

Název „testosteronové doplňky“ mohou odkazovat na tři věci – nelegální anabolické steroidy, náhradní testosteronovou terapii a posilovače testosteronu.

Nelegální anabolické steroidy

Syntetické steroidy příbuzné testosteronu jsou všeobecně známé jako anabolické steroidy. Pod tímto názvem se může skrývat i testosteron samotný.

Někteří si však zneužívají anabolické steroidy ke zvýšení hladiny testosteronu nad přirozenou úroveň a k urychlení nárůstu svalové hmoty. Užívání těchto anabolických steroidů je v mnoha zemích nelegální, například v USA.

Zdraví muži s normální hladinou testosteronu by v žádném případě anabolické steroidy užívat neměli, protože jejich dlouhodobé užívání může mít vedlejší efekty, jako je sexuální disfunkce, agresivní chování, problémy s játry nebo se srdcem. Některé průzkumy poukazují na to, že některé z vedlejších účinků nemá na svědomí testosteron, ale další syntetické deriváty. Testosteron může hrát důležitou roli při léčbě některých onemocnění.

Například je legální doplňovat testosteron u mužů, kteří trpí jeho nedostatkem, v procesu zvaném náhradní testosteronová terapie.

Zatímco platné doplnění testosteronu může podpořit proces hubnutí u obézních mužů, anabolické steroidy se při hubnutí nedoporučují. Příliš velká svalová hmota se těžko udržuje a pokud některé svaly dlouhodobě nepoužíváme, mohou se časem přeměnit v tuk.

Závěr: Někteří jedinci zneužívají testosteron a další příbuzné syntetické formy. To z dlouhodobého hlediska může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Náhradní testosteronová terapie

Tento hormon se často legálně předepisuje při léčbě nedostatku testosteronu nebo jiných zdravotních stavů. Léčba je známá pod názvem náhradní testosteronová terapie a provádí se pod lékařským dohledem. Můžete ji podstoupit jako doplněk stravy, injekci nebo krém.

Existují důkazy, že tento druh terapie může vést k úbytku hmotnosti u obézních pacientů s nedostatkem testosteronu v těle. Studie prováděná během 56 týdnů na 100 obézních mužích, kteří dodržovali nízkokalorickou dietu, zjistila, že injekce zlepšily úbytek hmotnosti o 3 kila v porovnání s těmi, kteří žádný testosteron nedostali.

Zatímco obě skupiny ztratily současně svalovou i tukovou hmotu, testosteron způsobil obnovení svalové hmoty už během hubnutí. K hubnutí dochází, protože testosteron podporuje nárůst svalové hmoty, která pak dokáže spálit mnohem víc kalorií.

Zbavit se můžete také únavy, nedostatku motivace a nechuti pouštět se do fyzických aktivit. Všechny tyto faktory hrají při hubnutí důležitou roli. Pamatujte, že tyto studie provedly náhradní testosteronovou léčbu na mužích, kteří byli celou dobu pod lékařským dohledem. Nemáme důkaz, že terapie pomáhá v hubnutí zdravým mužům s optimální hmotností a hladinou testosteronu.

Závěr: Náhradní testosteronová terapie urychluje úbytek hmotnosti u obézních lidí s nedostatkem testosteronu v těle.

Posilovače testosteronu

Posilovače testosteronu, známé také jako „přírodní doplňky stravy“, zvyšují přirozenou produkci tohoto hormonu v mužském těle. Tyto potraviny neobsahují žádný testosteron a jsou obvykle rostlinného původu.

Některé posilovače, například ashwagandha, kyselina asparagová nebo semínka pískavice řecké, mohou zvýšit hladinu testosteronu a zlepšit růst svalové hmoty u mužů, kteří trpí jeho nedostatkem, ačkoliv důkazy o tom nejsou nezpochybnitelné.

Většina tvrzení souvisejících s těmito posilovači testosteronu není vědecky ověřena a vědci je nepodporují.

V současnosti neexistují studie, které by výrazný úbytek hmotnosti spojený s posilovači testosteronu úkazaly, ačkoliv některé ze známých posilovačů pomáhají redukovat tuk.

Závěr: Posilovače testosteronu zvyšují přirozenou produkci testosteronu v těle. Mohly by tak pomoct některým mužům, kteří trpí jeho nedostatkem.