Už jste někdy slyšeli pojem „tatraktor“? Rádi vám tento unikátní stroj přiblížíme!

Představte si klasickou tatrovku, která má vlastnosti a použití přesně jako traktor. Zrovna takový typ se již pět let projíždí po našich polích. V Kopřivnici jej představil slavný výrobce náklaďáků – a nazvala jej příhodně „tatraktor“.

Co si pod tímto názvem představit?

Jedná se prakticky o náhradu za klasické velké traktory, jež jezdí po našich silnicích s přívěsy. Tenhle vůz se projíždí na třech nápravách – a to maximální rychlostí 40 kilometrů za hodinu. Ty „lepší“ a samozřejmě dražší verze mají zároveň ovladatelnou i zadní nápravu. Nicméně v momentě, kdy se tyto stroje dostanou na silnici, začnou se chovat jako klasické auto. Na poli řízení automaticky přepne na řízení náprav a má vlastnosti traktoru, jako například přídavné hydraulické rozvaděče.

Jaké jsou jeho výhody?

Společnost Tatra je samozřejmě největším a nejznámějším výrobcem strojů pro zemědělství, nicméně tohle „auto“ je naprostý unikát. Můžete k němu využít i přídavná zařízení na traktor, každopádně jeho největší výhodou je homologace, jež je stejná jako u traktoru. Takže se v ní mísí výhody nákladního automobilu, jako například rychlost a spotřeba, a zároveň i traktoru. Takže může jeho majitel jednoduše čerpat dotace a tankovat zelenou naftu – a zároveň nemusí mít ani oprávnění na traktor.

Využití těchto „tatraktorů“

Díky unikátnosti těchto vozů, je možno je využít prakticky kdekoliv. Jsou často ceněny i jako stroje pro práci v extrémních podmínkách – jako například práci v dolech či na stavbách. Je to prostě multifunkční tatrovka, kterou ocení nejenom zemědělští pracovníci. Jeho sedadla do traktoru jsou neuvěřitelně pohodlná, což samozřejmě snižuje „otřesy“ při přejíždění pole se samými výmoly.

Také jste si jako malí s Tatrovkami hrávali? Naše děti si teď