Proč je důležitý pestrý jídelníček?

Pokud máte správně sestavený jídelníček, dodáváte tělu vyváženou stravu, která podpoří jeho správné fungování. Zdravý jídelníček vám pomáhá udržet vaši optimální váhu a kromě toho je pestrý jídelníček vhodný pro každého z nás a to bez rozdílu pohlaví i věku.

Sestavení jídelníčku není nijak těžké, jen je potřeba se řídit jeho základní skladbou.

Vyvážený a pestrý jídelníček

Aby byl jídelníček nejen pestrý, ale obsahoval i správné živiny ve vhodném poměru, je potřeba dodržovat několik základních pravidel:

  • Velký podíl čerstvé zeleniny

Kromě toho, že zelenina obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu, která zasytí a podpoří zdravé trávení, má i malé množství kalorií. Ideální je, pokud ke každému hlavnímu jídlu zařadíte jednu porci zeleninového salátu.

  • Ovoce ke svačině

Ideální volba především na dopoledne. Sacharidy, které ovoce obsahuje, během dopoledne snadno spálíte. Kromě toho lidské tělo zpracuje mnohem snadněji přírodní cukry, které jsou v ovoci obsažené, než cukry rafinované. Ovoce je také velkým zdrojem minerálů a vitamínů.

  • Maso

Prioritou by mělo být maso bílé a rybí. Obsahuje, kromě jiného, velké množství vitamínů a minerálů není tučné.

  • Omezení živočišných tuků

Zkuste více používat kvalitní zdravé oleje, mezi něž patří olivový, kokosový či řepkový.

  • Přílohy

Jako přílohy můžete zařadit celozrnné druhy pečiva a těstovin nebo hnědou rýži. Bílá mouka podporuje nárůst hmotnosti. V celozrrné variantě naleznete, kromě jiného, velké množství vlákniny, minerály a stopové prvky.

  • Pitný režim

Ani na ten nesmíme zapomínat. Vhodná je pramenitá voda či vlažný, neslazený čaj. Nevhodné jsou slazené druhy limonád či kofeinové druhy nápojů.

Jídelníček zdarma

Pokud chcete mít sestavený jídelníček od odborníků, obraťte se na internetový portál pestryjidelnicek.cz, kde vám sestaví jídelníček zdarma. Nachází se zde i BMI kalkulačka, která vám pomůže určit, jak na tom aktuálně jste.