Betonový plot u rodinného domu

Oplocení pozemku u rodinného domu slouží k ochraně majetku a k vytvoření soukromí. V současné době je nepřeberný výběr nejrůznějších variant od klasických plotů z dřevěných planěk či prken, přes tradiční pletivo, až po kámen či nejrůznější kombinace těchto materiálů.

Ovšem do popředí zájmu mnohých majitelů domů se dostávají betonové ploty. Důvodem je nejen jejich snadná a rychlá výstavba, ale i elegance. Již dávno to nejsou fádní šedivé zdi, jak jsme je znali z oplocení průmyslových areálů či nápravných zařízení.

Stavba betonového plotu

Snad žádné jiné oplocení byste nepostavili tak rychle a jednoduše, jako betonový plot. Nemusíte provádět žádné velké terénní úpravy, ani budovat pevné základy či podezdívku. Stačí terén pouze srovnat, aby první desce nevadily žádné nerovnosti, kameny či kořeny stromů. První fází je rozmístění a zabudování betonových sloupků, které se zapouštějí do hloubky cca 60 cm. Poté se upevní zeminou, štěrkem nebo nejlépe betonem. Vzdálenost mezi sloupky musí být přesně 2m, což odpovídá délce panelů. Abychom dodrželi přesnou vzdálenost, použijeme dvoumetrovou lať nebo prkno na zkoušku. Jakmile jsou sloupky upevněny, zasouváme do jejich drážky jednotlivé desky. Jelikož jsou dlouhé 2m a vysoké 50 cm, není jejich hmotnost velká a stavbu zvládnou dvě osoby.

Parametry plotu

Při výrobě sloupků i desek se používá výhradně certifikovaný a mrazuvzdorný beton. Pevnost a zároveň pružnost je zaručena svařovanou výztuží, která zabraňuje zlomení desek při manipulaci s nimi. Zákazník má možnost výběru z několika druhů povrchu, jako je například podoba štípaného kamene či jiného tvarování povrchu. Zadní, tedy vnitřní strana plotu je hladká.

Výhody betonového plotu

Snad největší předností, kterou se betonový plot odlišuje od jiných typů oplocení, je téměř neomezená životnost bez jakékoliv údržby. Problémem není ani výměna některé desky v případě jejího poškození. Majitelé rodinných domů oceňují naprosté soukromí, neboť betonový plot zamezuje nežádoucím pohledům sousedů či kolemjdoucích. Navíc je betonový plot i výbornou protihlukovou stěnou.