Zatímco rad na to, jak si vybrat pánské sako je spousty, nikdo se pořádně nezaměřuje na další důležitou položku šatníku – pánský kabát. Možná si myslíte, že výběr kabátu není tak náročný, jako v případě saka. Možná máte i pravdu a pánský kabát si nezaslouží tolik pozornosti jako sako. Přesto vám dáme pár obecných tipů, které vám pomohou s výběrem toho správného kousku.
Na co si dát pozor při nákupu pánského kabátu
Jakmile zamíříte do obchodu, dívejte se po jednoduchém a nadčasovém kabátu, který má spíše neutrální tmavší barvu. Díky této kombinaci vám vydrží dlouhá léta a nikdy nevyjde z módy. Barva kabátu by měla být taková, aby ladila s barvou kalhot, které nosíte nejčastěji.
Váš nový kousek by měl být „na tělo“ a to hned z několika důvodů. Především v něm budete vypadat mnohem lépe, než když vám bude volný. Dále lépe tepelně izoluje, než plandavý kabát.
Máte v úmyslu nosit pánský kabát přes oblek? Potom vybírejte velikost o číslo větší a nejlépe jej vyzkoušejte přímo v saku. Podobně postupujte i v případě, že máte v oblibě nosit silnější svetry.
Druhy kabátů
V kabince si určitě vyzkoušejte různé délky kabátů. V obchodě vždy natrefíte na kabát střední délky (cca do poloviny stehen), tříčtvrteční (několik cm nad koleno) nebo dlouhý (pod kolena). Čím delší kabát je, tím vyšší by vaše postava měla být. Pokud plánujete nosit kabát přes sako, tak zvolte tříčtvrteční nebo dlouhou délku. Krátké kabáty do pasu jsou velmi blízko bundám a hodí se pro každou postavu.
Švy u ramen by měli kopírovat kraj vašich ramen a rukávy musí přesahovat přes okraj rukávu košile, saka nebo svetru, tedy kousek pod ohybem zápěstí.
Během zkoušky vyzkoušejte v kabátu nejrůznější pohyby. Udělejte dřep, roztáhněte ruce, ohněte se a podobně.
Hledáte-li teplí kabát, pak musí obsahovat minimálně 70% vlny. Nespokojte se s údajem, že obsahuje vlnu. V takovém případě natrefíte na visačku, která vám prozradí, že kabát obsahuje pouze 8% vlny. A takový kabát vás nezahřeje.