Starožitné svítidlo se skládá z mnoha částí. Znáte je všechny?

Starožitné lampy a lustry se skládají z mnoha součástí. Jejich názvy jsou často nicneříkající a lidé tak obvykle netuší, o čem je řeč. Vybrali jsme pro vás hned několik součástí, jejichž názvy a funkce se vyplatí znát. 

Baldachýn skrývá kabely

U starožitných lustrů najdete takzvaný baldachýn. Jedná se o stropní krytku, která zakrývá místo v přechodu u horní části lustru a stropu. Slouží k tomu, aby zakryla elektrické připojení lustru k elektroinstalaci, která se ve stropě nachází. A zároveň aby zakryla hák, na kterém je svítidlo zavěšeno.

Závěsné očko pro lustr

U starožitných lustrů ještě chvíli zůstaneme a představíme si očko pro zavěšení lustru. Jedná se o součástku, pomocí které lustr jednoduše zavěsíte ke stropu.

Kladka a závaží pro stahovací lustry

U stahovacích lustrů (nebo také stahovaček) nesmí chybět kladka. Jde o stropní část, která je vyrobena z porcelánu nebo mosazi a stejně jako již zmíněný baldachýn zakrývá provedení elektrických kabelů u stropu. Navíc je však vybavena kolečkem, které slouží jako kladka.

Nedílnou součástí každého stahovacího lustru je také závaží (jinak nazývané jako vejce nebo vajíčko). To doplňuje kladku a pomáhá tomu, aby bylo možné libovolně upravovat výšku svítidla. 

Polohovací kloub pro snadné nastavení

S polohovacím kloubem se setkáme zejména u stolních nebo nástěnných lamp, kde se s jeho pomocí nastavuje sklon a směr stínidla. Kloub většinou bývá složen ze dvou protikusů, z nichž každý má malé zoubky, které do sebe zapadají. 

U stolních lamp dále můžeme najít takzvaný flexibilní krk. Obvykle je chromový a je vyroben tak, že umožňuje flexibilní tvarování a nastavení libovolného směru a sklonu světla. 

Více informací ze světa starožitných a retro svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.