Změny v rodičovských příspěvcích od ledna 2018

Rodiny s dětmi si polepší. Nejvíce asi rodiny s vícerčaty, kterým stát od ledna 2018 přispěje z původní částky 220 tisíc až na neuvěřitelných 330 tisíc. Je však třeba podat si novou žádost a udat veškeré děti ve společném vztahu.

Rodiny s vícero dětmi

Pokud však tyto rodiny již částku 220 tisíc v roce 2017 vyčerpaly, ovšem jejich dětem ještě nejsou čtyři roky, mohou si tito rodiče znovu požádat o rodičovský příspěvek a čerpat jej až do zmíněných 330 tisíc korun českých, respektive do čtyř let věku jejich dětí.

Podstatné pravidlo

V platnosti nadále zůstává, že pokud pobíráte rodičovský příspěvek, pak můžete dítě mladší dvou let umístit do jeslí nebo školky jen na šestačtyřicet hodin měsíčně, pamatujte na to.

Jestli něco chcete, musíte se naučit žádat

Bohužel současná politika funguje tak, že nikdo na úřadě vám nepřipomene, že máte na něco nárok. Vše je o dobrotě srdce a samozřejmě se najdou i takové úřednice, které upozorní, že vaše dítě by mělo nárok v rámci rodinných příspěvků na nějaké peníze. Zbytek si musíte zjistit a oběhat sami a od toho je zde internet, který vám alespoň napoví.

Bohužel tento nelidský způsob se uplatňuje také v Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se nechali slyšet, že pokud bude někdo chtít novinek v příspěvcích využít, musí s tím přijít sám a žádat vše písemně. V opačném případě jim budou dávky od ledna 2018 vypláceny ve stejné výši jako loni.

Pokud chcete žádat o navýšení rodinných příspěvků, pak žádejte v průběhu ledna 2018. Po První provedené volbě výše dávky je pak možní měnit výši příspěvků pouze jednou za tři měsíce – stejně jako tomu je doposud. Nepodceňte tak tuto novelu a zavčasu se v lednu vydejte na patřičné úřady, jinak může být pozdě. Další informace si prostudujte blíže přímo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, kde přímo naleznete i nezbytné formuláře k nutnému vyplnění.