Chystáte se vyjet za prací do zahraničí? Co je vše třeba předem zařídit? Tento souhrn informací vám jistě pomůže.
Co každý národ láká na práci v zahraničí? Především rozdílné minimální mzdy. Ne každá destinace však slibuje dobrý plat, každopádně takovou Anglií nepohrdne žáden Čech. Ovšem i toto má své úskalí. Honba za atraktivnějším platem neznamená, že se dané národy mají lépe. Podobnou problematiku zažíváme v naší republice napříč hranicemi jednotlivých krajů. Výše průměrné mzdy v Praze je úměrná výši nájmu. Na druhou stranu jsou v Praze solidnější ceny za potraviny než na Moravě.
Výběr destinace
Taková Anglie má krásné platy, ovšem vysoké nájmy. To nutí Čechy žít pohromadě v bytě o pěti a více lidech. Rovněž jsou zde drahé potraviny podobně jako ve Švédsku, Dánsku či Švýcarsku. V Anglii vlastně platí pravidlo univerzálních cen – za pivo, chleba, sýr či misku s ovocem zde dáte vždy v přepočtu na naše devadesát korun. I přes tyto skutečnosti zde vydrží spousta Čechů žít.
Jak získat práci?
Jak ale získat práci například v takové Londýně? Krom jazykové a teritoriální bariéry na nás čeká spousta úskalí. Pracovní nabídky si hledejte sami a nejlépe online či přes známé. Pomůže vám však i Eures, což je integrovaný portál MPSV, který sdružuje nabídky práce zemí EU, EHP nebo Švýcarska. Kromě toho vám poskytne spoustu odpovědí na otázky, se kterými si v zahraničí nevíte rady, jako je například minimální mzda, otázky ohledně zdravotního pojištění, týdenní pracovní doba, svátky, adresy velvyslanectví, možnost zařízení bankovního účtu, MHD jízdních karet a podobně.
Výběrové řízení v cizině je podobné jako u nás, nesmíte však zapomenout CV tamního jazyka, ale také ověřené překlady maturitního vysvědčení, univerzitních diplomů, dále osvědčení o absolvování vzdělávacích nebo jazykových kurzů či rekvalifikací, výpis z rejstříku trestů a rodný list.
Každý úředně ověřený překlad musí být v souladu se zákonem č. 36 / 1967 Sb. Musí obsahovat potvrzení tlumočníka a informaci o tom, že se překlad shoduje s originálem.